Около 30 на сто от големите компании в САЩ проучват възможност за по-кратка работна седмица

Около 30 на сто от големите компании  в САЩ проучват възможност за по-кратка работна седмица

Около 30 на сто от големите компании в САЩ проучват възможност за по-кратка работна седмица

Близо една трета, или около 30 на сто от големите компании в САЩ, проучват дали може да променят продължителността на работната седмица на своя персонал, съобщи БТА. Те обсъждат дали да въведат график, при който служителите им ще работят четири или четири дни и половина седмично. Това сочат резултатите от ново проучване сред главните изпълнителни директори на водещи американски компании, проведено от компанията за одит и финансови консултации Кей Пи Ем Джи (KPMG). 

"Всички ние (ръководителите на компании - бел. ред.) се опитваме да установим какво е оптималното работно време. Ще продължим да експериментираме и да променяме нашите решения", посочва главният изпълнителен директор на Кей Пи Ем Джи Пол Кноп в интервю за Си Ен Ен.

Значителна част от участниците в допитване (77 на сто), проведено от американската компания за маркетингови изследвания и проучвания на общественото мнение "Галъп" (Gallup) в края на миналата година, са посочили, че ако бъде въведена четиридневна работна седмица, с 40 работни часа, то това би оказало положително влияние върху качеството им на живот. Съществен дял от участниците в проучването (46 на сто) са обявили, че по-кратката работна седмица ще има "изключително позитивен" ефект върху начина им на живот.  

Компаниите в САЩ и Европа, които са въвели експериментално четиридневна работна седмица, отчитат, че това решение е оказало положително въздействие върху тяхната дейност.   Главният изпълнителен директор на Кей Пи Ем Джи Пол Кноп обаче посочва, че въвеждането на по-кратка работна седмиц все още не може да бъде категорично потвърдено. "Все още е твърде рано да обявяваме четиридневната работна седмица за част от бъдещето. Нейното въвеждане все още е в експериментална фаза", посочва Кноп. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ