5 мита за богатството и милионерите

5 мита за богатството и милионерите

5 мита за богатството и милионерите

Прекарах 5 години в изучаване на всекидневните занимания на богатите. Научих толкова много неща, че прекарах 7 години в споделяне на информацията, за да помогна на хората с финансови затруднения да се измъкнат от ямата на бедността.

Един от много уроци, които научих, е, че самоиздигналите се милионери имат много различно разбиране за парите от останалите. Бих искал да ви споделя някои от митовете, които разбулих по време на проучването си.

Мит №. 1 Инвестирането е хазарт

36% от милионерите в изследването ми бяха, както обичам да ги наричам, Home Depot инвеститори. Те са натрупало по-голяма част от богатството си, инвестирайки в акции в индивидуални компании. Преди да закупят акции обаче, те внимателно следят финансите на всяка потенциална инвестиция и търсят силни и слаби страни. Тогава се консултират с финансов съветник, за да се уверят, че финансовият им анализ в точен.

Написали са си домашното, но то не свършва със закупуването на акциите. Инвеститорите продължават да следят финансовото състояние на всяка компания, в която са инвестирали. Ако резултатите се подобрят, те инвестират допълнителни средства. Ако се влошат – продават акциите си.

Звучи като Уорън Бъфет, нали? За тези самоиздигнали се милионери инвестирането е хазарт единствено ако не си напишат домашното.

Мит №. 2 Всички дългове са лоши

51% от участниците в изследването ми са предприемачи. Те са стартирали компании и са ги ръководили сякаш животът им е зависел от това. Поемали са рискове, които биха хвърлили страхливците в ужас. И са затъвали в големи дългове.

Всъщност мнозина са задлъжнявали сериозно, за да стартират, развият и разширят бизнеса си. Използвали са дълговете, за да създадат бизнес актив, който рано или късно ще генерира значителни приходи и ще ги направи богати.

За тези милионери подобен вид дългове са хубаво нещо. Лошият дълг е онези, използван за финансирането на загуби, след като началният етап на бизнеса отдавна е отминал. Загубите са признак, че не ръководите компанията си правилно. А дългът, използван за финансирането на зле управляван бизнес, е лош дълг.

Мит №3. Нужен е късмет, за да сте богати

Има разлика между произволния късмет и късметът на възможностите. Всички хейтъри мислят, че първият вид е причината богатите да са богати. Това обаче не е така. Важен е вторият – късметът на възможностите.

Той е уникален вид късмет, който заможните хора създават в резултат от добрите си ежедневни навици. Когато навиците са продуктивни, човек умножава възможността да изкара късмет.

Полезните навици – като четене, грижа за здравето и преследване на целите – не са нищо повече от автоматизирани устойчиви поведения, които ви доближават до мечтите ви и ви помагат да привлечете на своя страна правилния вид късмет.

Мит №4. Преследването на богатство не е нищо повече от алчност

93% от богаташите в проучването ми или са харесвали, или обожавали онова, с което си изкарват хляба, много преди да бъдат сполетени от парите и успеха.

На средностатистическия милионер от изследването ми са били нужни 32 години, за да натрупа имуществото си.

97% процента от запитаните пък са съгласни, че алчността не е мотивационен фактор в средството им за препитание. Те правят това, което правят, защото им доставя удоволствие, а не защото са си поставили за цел да се превърнат в милионери.

Мит №5. Всяка спестена монета е спечелена монета

Това е така, но е мит, че една монета е достатъчна, за да акумулирате богатство. Затова спечелена монета е инвестираната.

Милионерите в проучването ми са инвестирали парите си на едно (или повече) от три места – в собствения си бизнес, в акции на други компании (вижте Мит №1) или в недвижими имоти. Ако искате да натрупате богатство, трябва да инвестирате средствата си. 

Томас Корли, автор на Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals”, за Business Insider.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ