9 от най-разпространените митове за човешкото тяло

9 от най-разпространените митове за човешкото тяло

9 от най-разпространените митове за човешкото тяло

Какво знаем за телата си? А дали всичко е вярно?

В края на краищата нашите знания са странен коктейл от полунаука, циркулираща в интернет, някои поверия, които сме чували от нашите баби и дядовци и фрагментарни спомени от уроците по биология в училище.  Ето, например 9 от най-разпространените митове за човека и неговото тяло. Верни ли са?

1. Смята се, че е опасно да се буди сомнамбул, тъй като това може да съсипе неговата психика. Това всъщност е погрешно схващане. Много по-голяма е опасността човек в такова състояние да се самонарани без да иска, ако не бъде събуден. Но това трябва да стане внимателно и да се помогне на човека да се върна в леглото.

2. Ако скочите в ледена вода можете да настинете. Няма доказателства в подкрепа на това твърдение. Да, вирусите са най-разпространени през зимния период, но е много по-вероятно да се разболеете на закрито, където има много хора. Единственото нещо, което може да направи студа, е да понижи устойчивостта на организма към инфекция, която вече е в тялото.

3. След смъртта на човек, ноктите и косата му продължават да растат известно време. Това е погрешно схващане. Всъщност след смъртта, човешката кожа се дехидратира и свива и затова изглежда, че косата и ноктите се удължават.

4. Ако си обръснете главата, новата коса ще порасне по-гъста и тъмна. Също погрешно схващане. Растящата коса постепено изтънява и поради тази причина новоизрастващата изглежда по-гъста. Освен това, заради слънцето, с течение на времето косата изсветлява, което също създава впечатление, че новата е по-тъмна.

5. Цъфтящата коса може да се излекува със специални балсами или шампоани. Заблуда. Разцепените вече краища не могат да бъдат възстановени по никакъв начин, освен ако не се отрежат. Един добър шампоан или балсам може само да защити косата, но не може да ви спаси от цъфтящите краища.

6. Човешкият език може да се подели на отделни секции, отговарящи за различните вкусове. Идеята, че вкусовите рецептори са съсредоточени в отделни области на езика, които реагират на сладко, кисело, солено, е била възприета в продължение на десетилетия, но се оказа, че е невярна. Всяка област на езика може да изпита всички вкусови усещания. Идеята за "картата на езика" като цяло е възникнала поради погрешен превод от професор от Харвард на немски научен труд.

7. Човек използва само 10% от мозъка си. През 1800 г. психологът Уилям Джеймс използва идеята за 10% от мозъка като метафората. Тази идея се тълкува неправилно, а именно че останалите 90% от мозъка не се използва изобщо. В тези 10% влизат редуващи се функции на мозъка, които биха били невъзможно да се осъществяват без останалите 90%.

8. Захарта прави децата хиперактивни. Това не е вярно. Налице са 12 широкомащабни експеримента, доказващи че няма абсолютно никаква връзка между поведението на децата и потребената захар. В проведените изследвания са ползвани захар от бонбони, шоколад и естествени източници. Дори и в изследването на тези, които се е считало, че са чувствителни към захар, не са констатирани никакви промени в поведението.

9. Брадавици могат да се появят след контакт с животни. Човешките брадавици се причиняват от т.нар папилома от вирус, който засяга само хората. Брадавиците  не могат да се предават от животни с брадавици и още повече - от жаби.

Източник: The Challenger

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ