Ръкопис на Галилей, собственост на Мичиганския университет, обявен за фалшификат

Ръкопис на Галилей, собственост на Мичиганския университет, обявен за фалшификат

Ръкопис на Галилей, собственост на Мичиганския университет, обявен за фалшификат

Ръкопис на италианския астроном и физик Галилео Галилей от 17 век, собственост на Университет на Мичиган в Ан Арбър, бе за фалшификат от 20 век. Това пише Art News.

Ръководството на учебното заведение предприе проучване на манускрипта по-рано тази година по препоръка на Ник Уайлдинг, който е биограф на прочутия астроном.

Ученият предупредил куратора на библиотеката на Мичиганския университет, че документът едва ли е автентичен и вероятно е дело на Тобия Никотра, който според доклад на TIME от 1934 г. е фалшифицирал подписите на Христофор Колумб, Уорън Г. Хардинг, Лоренцо де Медичи, и др. и получи две години затвор за това.

„След като нашите собствени експерти проучиха най-убедителните доказателства – по отношение на хартията и произхода – и преразгледаха ръкописа, ние се съгласихме с заключението на Уайлдинг“, се посочва в изявление на университета.

Досега Мичиганският университет вярваше, че съхранява бележките за четирите луни на Юпитер – откритие, което Галилей прави през 1610 г. с разработения от него телескоп. Ръкописът бе смятан за „едно от бижутата в библиотеката”, изтъкнаха от училището.

Воден знак на хартията „BMO“, препратка към италианския град Бергамо, издаде статуса на документа като фалшив. Според Мичиганския университет няма други документи с този воден знак, датирани преди 1770 г., повече от век след предполагаемото написване на манускрипта.

Произходът му също създаде проблем. Училището каза, че е получило ръкописа на Галилей през 1938 г. след смъртта на Трейси Макгрегър, колекционер на книги от Детройт. Той го е купил на търг, на който са предложени други два ръкописа на италианския астроном. Те също се оказаха фалшификати на Никотра.

Документът ще се използва за „изследователските, учебните и преподавателските интереси в областта на фалшификатите и измамите - вечната дисциплина, която никога не е била по-актуална“, отбеляза Лин Раули от Мичиганския университет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ