Добър приятел! Наистина ли?

Добър приятел! Наистина ли?

Добър приятел! Наистина ли?

За истинския приятел сте чували и ще чувате най-различни определения. Но, три са най-популярните заблуди в дефинициите за тях. Вижте добър приятел ли сте, и имате ли истински другар.

1. Услуги
Популярна теория гласи, че добър приятел е този, на когото можеш да позвъниш в три часа през нощта и да го помолиш да дойде с лопата в гората. И той, става и тръгва, без да пита какво точно ще правите с лопати в гората!
А сега си помислете, колко пъти на самите вас ви се е случвало да вършите услуги, много пъти странни и необичайни на хора, с които може би сте близки, но не бихте ги нарекли най-добри приятели? Това може и да ви прави добри хора, но не задължително добри приятели. И обратното, не всички хора, които са ви направили големи услуги, могат да се нарекат ваши най-добри приятели.

Истинският приятел се различава от добрия човек по това, че няма нужда да го молиш. Приятелят, по правило, предлага сам. И повече от всеки друг върши за вас мълчаливи добрини. Не постоянно и не всеки ден. А в моменти, когато не молиш да те спасят, но се налага. На това е способен само истинският приятел.

2. Истината

Още една,  може би не най-уместната, но жива „народна мъдрост” гласи, че добрият приятел е този, който винаги ти казва истината. Освен факта, че истината като обективно явление, е силно надценена, в ръцете на „професионалист”, тя може да се превърне в оръжие за масово унищожение. Истината, по принцип в повечето случаи е нещо доста субективно и относително. Да, хубаво е да има човек, който винаги ви казва истината. Но защо в повечето случаи той се оказва някакъв роднина, с когото всъщност имате сложни взаимотношения. Всичко това не значи, че добрият приятел трябва да ви лъже благородно или да премълчава – което също си е вид благородна лъжа.

Тайната е в това, че „истината” няма решаващо отношение за приятелството. Добрият приятел не винаги казва истината, но винаги казва това, което имате нужда да чуете в конкретен момент – за да ви утеши, или да ви помогне да се изправите и да продължите напред. Понякога добрият приятел е длъжен да каже истината. Друг път – да замълчи. И просто да ви прегърне.

3. В радост и в мъка

Липсата на добър приятел усещаме най-вече в мъка, когато ни сполети нещо лошо. Колкото и да е силен човек, в такива мигове има нужда от подкрепа, нуждае се от някой, който няма да го изостави, когато се чувства слаб и безпомощен. Именно такива хора смятаме за свои най-добри приятели и често сме прави.
Но добрият приятел се проверява не само в мъка, а и в радост. Важно е човекът, на когото разчитате и вярвате да не ви изоставя в беда. Но хората, които смятат, че с това се изчерпват задълженията им като приятел, никога не са вкусвали истинския успех.

Тези, на които им се е случвало, ще ви изненадат с признанието, че по-често са губили приятели, не когато са страдали, а когато са се оказвали на върха.

Така е устроен човекът, по-лесно му е да бъде опора на по-слабия. Но, когато ви се случи нещо наистина страхотно, огледайте се и през дежурните, куртоазни поздрави, открийте колко истински приятели са ви останали. По-сложно е да понесеш не чуждата мъка, а чуждата радост. Затова и човекът, който не ви изоставя и в беда, и когато сте на върха, е вашият истински приятел. И не мислете, че сте лоши, ако ви се случи да ви налегне малко завист за успеха на някой друг. Не сте лоши, просто сте хора. Добрият приятел може и малко да завижда, но винаги ще се радва за вас по-силно, отколкото вие самите.

Източник: Lifehacker

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ