Предшественикът на митологията на Толкин излиза днес във Великобритания

Предшественикът на митологията на Толкин излиза днес във Великобритания

Предшественикът на митологията на Толкин излиза днес във Великобритания

Първият текст в проза на Дж.Р.Р. Толкин, предвестник на „Властелинът на пръстените”, излиза днес на книжния пазар във Великобритания от издателство HarperCollins, а в края на октомври ще се появи и в САЩ.

Незавършената новела е написана между 1914 и 1915 година, докато Толкин е студент в Оксфорд, разказва Франс прес. „Историята на Кулерво” (The Story of Kullervo) е вдъхновена от трагичната съдба на Кулерво – фински легендарен персонаж. По това време Толкин е запленен от древните езици и се интересува от финландската епична поема „Калевала”, в която е включена и тази история.

С този текст за пръв път Толкин – досега поет, започва да пише проза, казва пред АФП Венсан Фере, професор по сравнителна литература. Той отбелязва, че произведението е младежко упражнение по стил, което писателят изоставя недовършено, за да започне да пише оригиналните си текстове.

„Историята на Кулерво” вече е публикувана през 2010 г. от изследователката на Толкин Верлин Флайгър в академичното списание Tolkien Studies с разрешението на наследниците му. В новото издание на HarperCollins са включени и бележките на писателя.

Кулерво е един от първообразите да Турин Турамбар – централен персонаж в митологията на Толкин, бъдещ герой в „Децата на Хурин” и в една от главите на „Силмарилион”.

„Силмарилион”, публикувана през 1977 г., след смъртта на Толкин, е сагата, която въвежда в историите от „Хобит” и „Властелинът на пръстените”.

През последните години бяха публикувани няколко ръкописа на Толкин, сред които „Децата на Хурин” (2007), „Легендата за Сигурд и Гудрун” (2009) и „Падането на Артур” (заглавието на български е  „Гибелта на Артур”) – 2013.

Флайгър уточнява, че съществуват още много неиздадени работи на Толкин, които се съхраняват в оксфордската библиотека Бодлейн.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ