100-те основни различия между мъжете и жените (втора част)

100-те основни различия между мъжете и жените (втора част)

100-те основни различия между мъжете и жените (втора част)

Всички се стремим към равенство във възможностите и условията на живот. Въпреки това не бива да се забравя, че мъжете и жените се различават по много неща, които еволюцията и биологията са ни завещали. В нашата поредица ви представяме 100-те основни разлики между двата пола, синтезирани от научния отдел на RussianReporter. В първата част ви представихме разликите между здравето и продължителността на живота. Да видим сега по какво не си приличат мозъците ни.

Ляво и дясно

  1. Мъжете често имат по-добре развито дясно полукълбо на мозъка. Има теория, че мъжкият полов хормон тестостерон забавя развитието на лявото по време на развитието на зародиша. Дясното полукълбо отговаря за невербалната комуникация, ориентацията в пространството, разбирането на текстове, картини, лица, емоционалността, чувствата, въображението, импулсивността, интуитивната преценка на обстоятелства и събития, музикалната чувствителност. Според някои учени това е причината по-често да срещаме мъже художници и композитори. Практиката обаче показва, че с това твърдение може да се поспори.

  2. Не всичко с полукълбата е толкова просто. Някои експерименти показват, че при осмислянето на думи мъжете използват главно лявото си полукълбо, а жените – и двете. Това обаче не е доказано напълно.

  3. Мъжете по-често са леворъки. 5,24% от левичарите са мъже, спрямо 4,76% жени.

  4. Жените са по-симетрични. Ловкостта на лявата ръка при жените във всяка възраст е по-близка до тази на дясната, отколкото при мъжете. Асиметрията при мъжете е по-ярко изразена.

  5. Сложно е и с левите и десни ръце. Експерименти показват, че момичетата разпознават предмети само чрез допир еднакво добре и с лявата, и с дясната ръка. При момчетата резултатите са по-добри с лявата.

Кой е по-умен?

  1. Като цяло разлика няма. Ако съберем всички резултати от тестове за интелигентност, няма да се намери фактическа разлика между двата пола. Всичко зависи от типа на задачите, възрастта, времето на тестване, образованието и т.н.

  2. Преди жените имаха повече проблеми с цифрите и формулите. Огромно количество изследвания показва, че мъжете се справят по-добре с математическите задачи. Доскоро тази теза се смяташе за общоприета. Интересното е, че напоследък все повече проучвания започват да показват, че между двата пола няма отчетлива разлика в математическите способности. Нещо повече – в детска възраст момичетата се справят по-добре от момчетата в някои типове задачи. Вероятно в откритите по-рано разлики роля играе културният стереотип „момчетата са техничари, а момичетата предпочитат хуманитарните науки“.

  3. Зрелите жени четат и смятат по-добре. Изследване на грамотността в Русия показва, че жените се справят малко по-добре с прости математически задачи, с четене и най-вече с използването на компютърна техника – колкото и стереотипите да настояват на обратното. Изследването е било проведено сред обикновени хора, които не са специалисти в проучените области.

  4. Мъжете по-лесно се справят с формите. Когато говорим за пространствени измерения, мъжкият интелект побеждава. Например в тестовете, в които трябва мислено да въртим сложни геометрични фигури, момчетата се справят по-добре. След 60-годишна възраст обаче тези способности при двата пола се изравняват.

  5. Жените се оправят по-добре с думите. Повечето тестове, изследващи езиковите умения, показват ясно преимущество на момичетата пред момчетата. Те артикулират по-добре, умеят по-добре да разбират текста, правят по-сложни асоциации и т.н.

  6. Жените са по-внимателни. Това са данни от експерименти, датиращи чак от 40-те години на миналия век. В задачи, където се налага бързо да възприемат подробности и често да превключват вниманието си, жените показват по-висока ефективност от мъжете. Повечето учени смятат, че жените по-лесно управляват вниманието си и могат както да го поддържат фокусирано по-дълго време, така и да се съсредоточават по-бързо върху нови стимули.

  7. Жените са по-наблюдателни. Или обратното. Някои експерименти показват, че те обръщат повече внимание на детайлите и по-точно запомнят дреболиите. Други изследвания обаче показват обратното – че в конкретни ситуации като даване на свидетелски показания в съда, те се справят по-зле. Засега не е ясно кой пол дезинформира по-често съдиите и следователите.

  8. Мъжете са по-добри пророци. Те по-достоверно предсказват бъдещи събития и тенденции.

  9. Емоционалният интелект на жените е по-висок. Смята се, че КЕ (коефициент на емоционалната интелигентност, способността да разпознаваш емоциите и да ги управляваш) е не по-малко важен от КИ. Жените имат явно преимущество тук – особено по отношение на разпознаването на чуждите емоции.

  10. Сред мъжете по-често се срещат таланти. Статистиката показва, че особено надарените в интелектуално отношение хора са най-често от мъжки пол. Това личи например от списъците с нобелови лауреати и с победителите от научни олимпиади. При промяна на житейските стереотипи обаче ситуацията може кардинално да се измени, смятат учените.

В следващата част от поредицата четете за разликите в чувствата и емоциите между мъжете и жените.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ