100-те основни различия между мъжете и жените (трета част)

100-те основни различия между мъжете и жените (трета част)

100-те основни различия между мъжете и жените (трета част)

Различията между мъжете и жените предизвикват спорове от векове. Обикновено те се развиват в посоката „ние сме по-добри от вас”. Учените обаче са на друго мнение. Разлики наистина има, но те по-скоро изграждат уникален профил от силни и слаби страни на всеки пол, вместо да дават явно предимство само на единия.

В предишните статии от поредицата ви показахме защо мъжете и жените боледуват различно, а също така и какви са интелектуалните разлики между двата пола. Сега е ред да обърнем внимание на чувствата.

33. Жените съчувстват повече. Хиляди научни изследвания показват, че емпатията – умението да се поставиш емоционално на мястото на другия – е по-свойствена на жените. Защо това е така, още не е ясно.

34. Във видовете емпатия обаче има разлики между половете. Така например, когато става въпрос за по-възрастни хора или животни, момчетата проявяват повече емпатия (разбиране), а момичетата – състрадание. По отношение на връстниците е точно обратното.

35. Жените по-свободно изразяват страх и тъга. С възрастта разликата между половете се засилва, основно заради общоприетото мнение, че на мъжете не подобава да показват слабост.

36. Всеки има свои чувства. Мъжете често могат да бъдат по-емоционални от жените, но това става обикновено по отношение на емоции като гняв, презрение и отвращение. Те също така по-добре ги разпознават у другите.

Вижте още: 12 неща, които задължително трябва да разкажете на децата си

37. Жените се страхуват повече. Допитвания показват, че списъкът от страхове при момичетата обикновено е около 6 пъти по-дълъг от този при момчетата. Известно е също така, че зрелите мъже повече се боят от високото, а зрелите жени – от смърт на родителите, грешка или неуспех.

38. Жените изпитват повече мними страхове. Става въпрос за тревоги, които не са предизвикани от реална опасност.

39. Мъжете „полудяват” по-сериозно. Те страдат повече от сериозни психически заболявания и алкохолни психози.

40. ... а жените – по-често. При тях 2-3 пъти по-често се срещат неврози, депресии и други разстройства.

41. Мъжете са по-зли. Когато момченцата и момиченцата са съвсем малки, те изразяват в равна степен гняв и злоба. По-късно обаче мъжкият пол значително „напредва” в това отношение.

42. Мъжете материализират агресията. Ако мъжът е гневен, е много по-вероятно да покаже това на околните – било с жестове, мимики, обиди или физическа агресия.

43. Жените са по-коварни. Ако жената е гневна, тя по-често използва така наречената „непряка вербална агресия” – завоалирани обиди или изливане на лошите чувства към някого в разговор с някой друг.

44. Мъжете имат повече врагове. В едно проучване на въпроса „Имате ли врагове или хора, с които не сте в добри отношения?” 19% от мъжете и само 7% от жените отговарят положително.

45. Жените по-често воюват със себе си. За тях е по-характерна автоагресията, когато насочват гнева и лошите емоции към самите себе си. По-често срещано е и чувството за вина.

Вижте още: Най-сигурният начин да станеш по-умен и по-щастлив

46. Жените се усмихват по-често. Западни учени анализирали над 10 хил. снимки от студентски албуми, вестници и случайни фотографии на минувачи. Навсякъде жените се усмихвали по-често.

47. Жените са по-срамежливи. По мнението на прочутия психолог Филип Зимбардо в Япония и Тайван обаче има много повече срамежливи мъже, а в САЩ не се наблюдава разлика между половете.

48. Жените се чувстват виновни. Мъжете по-рядко изпитват чувство за вина и още по-рядко говорят за него.

49. Жените се тревожат повече. Нивото на тревожност при тях е по-високо и това е потвърдено от много изследвания. Затова пък те по-добре умеят да успокояват тревогите си.

50. Жените повече се напрягат, но по-лесно се отпускат. Експерименти показват, че в екстремна ситуация дамите реагират по-силно, но после се възстановяват от шока по-лесно.

51. Жените завиждат повече. Данните за това не са много надеждни, но такива има – завистта към чуждите успехи се среща малко по-често при жените. По отношение на кариерата обаче и двата пола завиждат еднакво.

52. Мъжете са по-ревниви. Те се вълнуват повече, когато партньорката им има сексуални отношения с друг. Жените се тревожат повече от емоционалната привързаност на мъжа си към друга.

53. В обидата сме равни. Науката досега не е намерила разлики в това как двата пола се обиждат. Жените обаче изразяват обидата по-ярко.

54. Мъжете приемат по-болезнено рождените си дни. Те са по-склонни да измерват критично успеха си и рождените дни (особено юбилеите) са точки, в които често се питаме – „Какво съм постигнал?”, „Изоставам ли от връстниците си?”. Затова настроението на мъжете на тези празници е по-лошо, отколкото при жените.

Вижте още: Офисно биополе: Мит или реалност?

55. Жените обичат похвалите. Всички ги обичат, но мъжете по-често оценяват собствения си труд положително, дори другите да го критикуват. Жените повече се нуждаят от поощрение и положителна оценка.

56. Мъжете ценят себе си. Британски психолог анализира стотици проучвания на тема самооценка. Изводът му е, че в повечето случаи мъжете демонстрират по-висока оценка на самите себе си, но преимуществото е съвсем малко.

57. Мъжете умеят да отстояват цената си. Те по-успешно и уверено доказват своята уникалност и стойност пред другите в критични ситуации, показва същото изследване.

58. Мъжете са по-общителни. Въпреки стереотипните представи, сред тях има малко повече екстроверти. Едно проучване прави специално уточнение: „С изключение на мъжете, които редовно посещават църквата.”

59. Мотивацията е различна. Грубо казано, за мъжете е по-важно да докажат, че умеят много неща, докато жените постигат успехи с мотивацията: „Правя това, за да ме смятат за по-добра”.

60. Мъжете са по-делови. Жените като цяло се вълнуват повече от междуличностните отношения, а мъжете – от победите в съревнования и решаването на задачи.

61. В мотивацията има и други разлики. Едно руско проучване показва, че 65% от момичетата предпочитат да изпълняват типови, познати задачи, а 67% от момчетата предпочитат нови, изследователски проекти.

62. Мъжете се нуждаят от екстремното. Жените са по-мотивирани да търсят спокойни условия за живот, а мъжете – борба за лидерство.

63. Мъжете харесват риска. Науката обяснява това с еволюцията – мъжете рискуват повече, за да се сдобият с повече ресурси.

В следващата част от поредицата ще разберете какви са разликите в морала и представите ни за време и пространство. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ