Невероятната история на Евгений Петров

Съветският писател Евгений Петров – същият онзи, който заедно с Иля Илф написа знаменитите „12 стола” и „Златният телец”, имал доста интересно хоби. Той събирал пощенски пликове – но не какви да е, а от собствените си писма. Трудна работа, ще кажете, но Петров измислил прекрасен метод – пишел писмо до чужбина и си измислял целия адрес – и града, и улицата, и номера на къщата, и фамилията на адресата. Естествено, след месец-два писмото се връщало обратно, разкрасено с печати „Адресът неверен”.

И изведнъж, през пролетта на 1939 г., Петров решил да си изпрати плик с щемпели от Нова Зеландия. Измислил си града Хайдбървил, на който на улица „Райтбийч” в къща №7 живеел мистериозният Мерил Юджийн Уизли. Увличайки се от играта, писателят сложил в плика и писмо: „Скъпи мой Мерил! Изпращам ти искрени съболезнования за смъртта на чичо ти Пит. Дръж се, приятелю! И ми прости, че толкова дълго не ти отговарях. Как е Ингрид? Целуни дъщеря си, тя сигурно вече съвсем е пораснала. Чакам отговора ти, твой Евгений.”

Минал месец, два три – а писмото не се връщало. Петров вече забравил за него, когато в края на лятото изведнъж получил... отговор от Нова Зеландия. Когато прочел обратния адрес, Петров получил истински шок – на плика пишело „Мерил Юджийн Уизли, ул. „Райтбийч” №7, Хайдбървил, Нова Зеландия”. На място бил и печатът на пощата, потвърждаващ реалността на подателя. Най-странно от всичко обаче се оказало съдържанието на плика.

Текстът на полученото писмо бил следният: „Скъпи Евгений! Благодаря ти за съболезнованията! Чичо Пит загина съвсем нелепо и тази трагедия извади от релси цялото семейство за половин година. Затова и толкова дълго не ти писах, но двамата с Ингрид не сме те забравили, нито онези три дни, които прекара с нас. Глория наистина порасна с половин глава, но още не иска да се разделя с руското мече, което ти й донесе. Твой Мерил.”

И дори това не било всичко! С треперещи ръце Петров извадил от плика снимка, на която бил запечатан самият той, прегърнат от абсолютно непознат мъж! Когато видял датата на снимката, писателят се хванал за сърцето – точно на този ден, 9 октомври миналата година, той бил откаран в болница с най-тежка форма на белодробно възпаление. Няколко дни лекарите буквално го спасявали от оня свят.

Евгений Петров никога не бил вярвал в никакви мистики, затова още веднъж писал до Нова Зеландия. Обаче не дочакал отговор – в Европа започнала война и писателят станал военен кореспондент на „Информбюро” още от първите й дни. Колегите му обаче твърдели, че след като получил странното писмо, този вечен шегаджия станал мрачен и затворен, а за шегите забравил завинаги...

Историята завършила също без следа от веселие. През 1942 г. Евгений Петров летял на самолет от Севастопол към Москва. Самолетът бил свален от немците в Ростовска област. Петров загинал. А мистиката продължила – в деня на смъртта му в дома на писателя пристигнало писмо от Нова Зеландия. В това писмо Мерил Уизли изказвал възхищението си от съветските войници и тревогата си за живота на Петров. Между другото в писмото пишело и следното: „Помниш ли, Евгений, как ми каза, след като се къпахме в езерото, че не ти е писано да се удавиш, а да загинеш в самолетна катастрофа. Много те моля – лети колкото се може по-рядко!”

По тази абсолютно невероятна история е заснет и филм – късометражната лента „Пликът” с участието на Кевин Спейси в главната роля. Режисьор на филма е руснакът Алексей Нужний, а сценарият също е негов. Можете да видите филма тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ