19 февруари: Денят в памет на Левски

19 февруари: Денят в памет на Левски

19 февруари: Денят в памет на Левски

142-годишнината от гибелта на Апостола ще бъде отбелязана с шествия в цялата страна.

От 17.00 ч. в храм „Света София” ще бъде отслужена Архиерейска панихида, а от 18.00 ч. пред Паметника на Васил Левски в столицата ще се проведе церемония-поклонение.

Военните ритуали ще бъдат изпълнени от Националната гвардейска част и Представителния гвардейски духов оркестър. Актрисата Силвия Лулчева и хорова формация „Юлангело” с диригент Йосиф Герджиков ще участват в програмата за отбелязването на годишнината.

Панихиди, церемонии и шествия ще има в Ловеч, Русе, Стара Загора, Казанлък, съобщава Дарик нюз.

Васил Левски е заловен на 27 декември 1872 г. при Къкринското ханче. И до днес остава недоказано кой е предателят на Апостола. 

Според историческите документи часове след залавянето му турците не са знаели кого са задържали. Апостолът е отведен в София, където е изправен пред съд. Васил Левски изгражда защитата си на основите на правата на християните според турския Хатихумаюн, за да не издаде някого и вътрешната революционна организация. Няколко пъти той заявявал, че е търсил законни пътища за изменение на живота в империята. 

Смъртната присъда е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г. 60 подсъдими са осъдени на затвор и заточение и двама са обесени - Димитър Общи и Васил Левски. Апостолът е обесен на 18 февруари 1873 г., преди да навърши 36 г.  Традиционно датата се отбелязва на 19-и.

Паметникът на Левски в София е открит през 1895 г. и е един от първите паметници след Освобождението в новата столица. Паметникът е до мястото, където се смята, че е била издигната бесилката на Васил Левски. Проектът за 13-метровата гранитна колона е на чешкия архитект Антонин Колар. Основната част от колоната е работа на италианеца Абрамо Перукели, а бронзовият барелефен портрет е от Йозеф Страховски (според други източници - от Рудолф Вайр).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ