Космическият пътешественик Philae направи вълнуващо откритие

Космическият пътешественик Philae направи вълнуващо откритие

Космическият пътешественик Philae направи вълнуващо откритие

Роботът Philae от космическата сонда Rosetta, който успешно се прикрепи към кометата 67P/Чурюмов-Герасименко, е открил, че тя не притежава собствено магнитно поле, съобщава британската телевизия BBC.

Откритието на Philae е изключително значимо, тъй като отговаря на един от важните въпроси на мисия Rosetta – а именно, дали магнитните полета играят роля в сливането на частиците, които оформят кометите. Доказателствата сочат, че отговорът е „не”.

Важните процеси, протекли в зората на Слънчевата ни система преди 4,5 милиарда години и довели до образуването на струпванията лед и прах, са били от друго естество.

Учени от Европейската космическа агенция, които участват в мисия Rosetta, са публикували откритията си в доклад. Доказателствата са събрани както от модула Philae, така и от сондата – и двете устройства са снабдени с чувствителни мегнитометри.

След като „корабът майка”, Rosetta, и модулът се разделиха, всеки от тях е започнал самостоятелно да изучава средата си. Дуото е могло да усети не само магнитното поле, носено от слънчевия вятър, но и взаимодействието си с него.

Philae е позволил на учените да разберат за промените в посоката му и дори в действията на електрониката на борда му, както и разгръщането на неговите харпуни.    

Благодарение на отчетените промени в показателите на магнитометрите, учените са „видели” момента, в който роботът докосва повърхността на кометата.

Както е известно, след първия си досег с космическото тяло, Philae отскочи. Данните сочат, че след период от 46 минути, през които роботът е изминал 630 метра, той отново е осъществил контакт с повърхността на кометата, но този път сгромолясвайки се.

След като е изминал още 600 метра по повърхността на космическото тяло, роботът най-после е успял да се прикрепи, след това пак е отскочил за кратко и в крайна сметка се е озовал в сенчеста дупка, от която успя да направи няколко снимки, преди соларната му батерия да се изтощи. 117 минути са изминали от първия до последния контакт на модула с повърхността на кометата.

За да разкажат тази история, учените трябвало да съберат огромно количество информация от времето на спускането на Philae. Най-важното обаче е, че по време на своите отскоци модулът не е отчел връзка между силата на магнитното поле на кометата и разстоянието до нейната повърхност. Това значи, че кометата няма собствено магнитно поле.

Това обаче не значи, че материята на повърхността на кометата не е намагнитезирана. Някои частици прах съдържат желязо под формата на магнетит.

Учените смятат, че кометата щеше да излъчва магнитни сигнали, ако магнитните полета играеха важна роля за слепването на частиците, от които е оформена.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ