Гласоподавателите в много страни са скептично настроени към демокрацията, показва проучване

Гласоподавателите в много страни са скептично настроени към демокрацията, показва проучване

Гласоподавателите в много страни са скептично настроени към демокрацията, показва проучване

Гласоподавателите в много страни споделят за криза на доверието в своите демокрации и институции, показва проучване на Международния институт за демокрация и изборна помощ (IDEA), цитирано от Ройтерс.

Този резултат хвърля сянка върху година, в която повече от половината население на света е изправено пред избори.

Резултатите показват, че по-малко от половината от гласоподавателите в 11 от 19 анализирани държави, включително САЩ и Индия, вярват, че последните избори в техните страни са били свободни и честни.

Само избирателите в Дания вярват, че съдилищата „винаги“ или „често“ осигуряват достъп до правосъдие, докато в 8 от 19 страни повече хора имат по-благоприятни възгледи за „силен лидер, който не трябва да се съобразява с парламент или избори“.

„Демокрациите трябва да отговорят на скептицизма на обществеността, както чрез подобряване на управлението, така и чрез борба с нарастващата култура на дезинформация, която насърчи фалшиви твърдения срещу надеждни избори“, каза в изявление генералният секретар на International IDEA Кевин Касас-Замора

Тазгодишните президентски избори в Съединените щати ще донесат повторение на тези от 2020 г., когато Джо Байдън се изправи срещу Доналд Тръмп. След поражението си Тръмп многократно говори за изборни измами, които са му коствали победата, без обаче да представи доказателства.

Проучването показа, че само 47 процента от респондентите в Съединените щати са изразили вяра в изборни процеси в страната.

Изборите за европейски парламент, които ще се проведат през юни, може да донесат добри резултати за крайната десница и да повлияят на политиката за подкрепата на Украйна във войната ѝ срещу руските окупационни сили, както и за мерките за справяне с изменението на климата.

През февруари парламентът осъди  „опитите на Русия да подкопае европейската демокрация“.

Проучването, проведено между юли 2023 г. и януари 2024 г., включва около 1500 души във всяка от 19-те държави, включително Бразилия, Чили, Колумбия, Гамбия, Ирак, Италия, Ливан, Литва, Пакистан, Румъния, Сенегал, Сиера Леоне, Южна Корея и Танзания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ