Байдън поиска троен скок на митата за стомана и алуминий от Китай

Байдън поиска троен скок на митата  за  стомана и алуминий от Китай

Байдън поиска троен скок на митата за стомана и алуминий от Китай

Президентът Джо Байдън призовава Търговския представител на САЩ  да утрои митата за внос на стомана и алуминий от Китай, докато обикаля ключовия щат Пенсилвания. Днес президентът ще посети централата на Обединените стоманопроизводители в Питсбърг., съобщи CNBC.

Искането на Байдън за повишаване на сегашната средна тарифа от 7,5 % върху стоманата и алуминия е опит да покаже ясно, че неотдавнашните предупреждения на администрацията му относно търговските практики на Китай не са празни заплахи.

По време на посещението си в Китай миналата седмица министърът на финансите Джанет Йелън изрази загриженост, че китайските субсидии създават свръхпредлагане на продукти за чиста енергия, като слънчеви панели и електрически превозни средства, което ще надхвърли вътрешното търсене. Тя се опасява, че свръхкапацитетът може да бъде изхвърлен на световните пазари на изкуствено занижени цени, което може да задуши конкуренцията.

В интервю за т CNBC Йелън заяви, че не е изключено да се въведат мита, ако тези опасения за свръхкапацитет не бъдат решени.

Оттогава китайските официални лица и държавни медии отхвърлиха обвиненията за свръхкапацитет, като заявиха, че голямото предлагане на чисти енергийни продукти е резултат от "постоянни иновации", а не от държавни субсидии.

Докато Китай отхвърля опасенията за свръхкапацитет, администрацията на Байдън удвоява това, което смята за заплаха за световната търговия.

"Свръхкапацитетът на Китай, обусловен от политиката, представлява сериозен риск за бъдещето на американската стоманодобивна и алуминиева промишленост", заяви директорът на Националния икономически съвет Лаел Брейнард по време на разговор с репортери във вторник. "Китай не може да изнася по пътя си към възстановяване. Китай просто е твърде голям, за да играе по собствените си правила."

Балансирането на Байдън

Байдън засилва натиска си за повишаване на митата, тъй като балансира между предизборната политика и нестабилния геополитически пейзаж и засилените опасения за силата на американската икономика.

От една страна, Белият дом все още работи за размразяване на отношенията с Китай след няколко години на почти замразена комуникация, отчасти предизвикана от първоначалния кръг от мита за Китай на бившия президент Доналд Тръмп, които почти предизвикаха пълноценна търговска война.

Тарифите могат да имат и непреднамерени икономически последици, като повишат производствените разходи в САЩ, което в крайна сметка може да доведе до по-високи потребителски цени. Това би било нежелан резултат в момент, когато Байдън вече е в разгара на дългогодишна битка за намаляване на упоритата инфлация и доказване пред избирателите, че икономическата му програма работи.

Във вторник високопоставен служител на администрацията отхвърли идеята, че повишаването на митата ще доведе до по-висока инфлация.

"Ако бъдат предприети, тези действия няма да увеличат инфлацията, а ще защитят американските работни места и стоманодобивната промишленост", заяви служителят в разговор с репортери. "Остатъчната инфлация не идва от стоките, тези действия няма да променят това".

От друга страна, кампанията на Байдън се стреми да поддържа ястребска позиция по отношение на Китай, тъй като се конкурира с Тръмп за гласовете на работниците от сините професии. В тази връзка Байдън ще повтори и противопоставянето си на предложената продажба на U.S. Steel на японската Nippon Steel.

"Важно е U.S. Steel да остане местна собственост и да се управлява от местна компания", заяви високопоставен служител на администрацията във вторник. "Президентът отново ще заяви това ясно. Той е казал на работниците от стоманодобивния сектор, че ще ги подкрепи и има предвид това."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ