Белгия разследва руска намеса в европейските избори

Белгия разследва руска намеса в европейските избори

Белгия разследва руска намеса в европейските избори

По-малко от два месеца преди европейските избиратели в 27 държави да гласуват за нов Европейски парламент, Белгия заяви, че разследва проруските мрежи, които се опитват да повлияят на вота, съобщи BBC.

Целта на Москва е да вкара повече проруски кандидати в Европейския парламент, каза премиерът Александър де Кро. „Отслабената подкрепа за Украйна служи на Русия на бойното поле“, каза той. 

Чешкото правителство заяви наскоро, че е разбило прокремълска мрежа. Разузнавателните агенции както в Прага, така и в Полша съобщават, че новинарският уебсайт на "Гласът на Европа" е бил финансиран от Москва, за да разпространява пропаганда и да насочва пари към симпатизиращи европейски политици. Уебсайтът не е отговорил на обвиненията.

Позовавайки се на чешките разкрития, премиерът Александър де Кроо каза, че белгийското разузнаване е потвърдило, че шпионски мрежи действат в Белгия и няколко други европейски страни.

„Разследването показва, че Москва се е свързала с европейски членове на парламента, [и] също е платила на европейски членове на парламента, за да популяризира руски дневен ред тук“, каза белгийският премиер.

Той каза, че белгийските власти са започнали наказателно преследване, но не посочи имената на никого, заподозрян в получаване на пари. В самата Белгия не е извършено плащане в брой, въпреки че продължава проруската намеса, обясни той.

Редица политици от крайната десница в Европа се смятат за симпатизиращи на Русия. Чешки доклади предполагат, че Гласът на Европа е плащал на политици от Германия, Франция, Полша, Белгия, Холандия и Унгария в замяна на правенето на проруски забележки, за да им помогне да повлияят на изборите на 6-9 юни.

По-рано тази седмица кандидатът на крайнодясната германска партия AfD, Петр Бистрон, яростно отрече твърденията в чешките медии, че е получавал руски пари в брой.

Целта на Москва е да вкара повече проруски кандидати в Европейския парламент, каза белгийският лидер и добави, че е бил във връзка с чешкия си колега и с ръководителите на Европейската комисия и Европейския парламент. „Не можем да позволим този тип руска заплаха сред нас“, каза той, подчертавайки, че страната му носи отговорност да осигури свободен и безопасен вот по време на изборите за Европейски парламент.

Белгийската столица Брюксел е както домът на изпълнителната власт на ЕС, Европейската комисия, така и един от домовете на Парламента. Чешкият премиер Петр Фиала предупреди, че действията на проруската мрежа рискуват да окажат сериозно въздействие върху сигурността на Чехия и ЕС. Неговото правителство наложи санкции както на уебсайта "Гласът на Европа", така и на двама проруски украинци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ