Електроцентралите в Украйна се превърнаха в най-важните мишени за руските ракети

Електроцентралите  в Украйна  се превърнаха в  най-важните мишени за руските ракети

Електроцентралите в Украйна се превърнаха в най-важните мишени за руските ракети

Войната на Русия срещу Украйна навлезе в нова фаза. Нападенията с безпилотни самолети и ракети срещу енергийната инфраструктура на Украйна вече са чести и масирани, като претоварват сегашната ѝ противовъздушна отбрана. Те често включват същите ирански дронове Shahed, които Техеран изстрелва срещу Израел, пише BBC.

Виждайки решителния отговор на тази атака от страна на съюзниците на Израел, президентът Володимир Зеленски отбеляза, че когато става въпрос за Украйна, "реториката не защитава небето". Той заяви, че звукът от тези безпилотни самолети, независимо дали над Близкия изток или в Европа, "трябва да послужи като сигнал за събуждане на свободния свят".

Длъжностни лица в Украйна твърдят, че могат да "преброят на пръстите на едната си ръка" топло- и водноелектрическите централи в цялата страна, които все още не са сериозно повредени или напълно унищожени. Докато Украйна се опитва да ремонтира каквото може и да поддържа електрозахранването на домовете и промишлеността, руските  атаки не спират.

Миналата седмица беше засегнато голямо съоръжение в близост до Киев, а на североизток, във втория украински град Харков, и трите големи електроцентрали са в руини.

Червено-белите раирани комини на топлоелектрическа централа № 5 в Харков все още се виждат от километри. Приближете се малко и ще видите разрушенията под тях. Главната сграда е с огромна дупка, пробита в сърцето ѝ. Наоколо е разхвърляна каша от почернял метал и разбит бетон.

Нападението на 22 март е целенасочено и опустошително. Пет руски ракети удариха едно и също място, изкривявайки турбини, генератори и трансформатори и изключвайки централата. Седмица по-късно Русия отново се насочва към електроцентралите в града.

За Игор Орловски това е лично.

"Това е все едно да гледаш руините на собствения си дом. Това носи болка и сълзи", казва заместник-директорът и ме води през парчета метал и камък към мястото, където са избухнали ракетите.

Той работи тук още от съветско време.

"Това е много горчиво чувство. Но това ни мобилизира и нас, за да градим отново. Защото знаем, че един град с повече от един милион души зависи от нас."

От началото на пълномащабната инвазия в този завод са извършени шест нападения, но това през март е най-лошото досега.

То е и най-деморализиращото: на инженерите им е отнело цяла година да ремонтират една част от централата, а две седмици след като тя е била пусната отново, Русия е ударила точно същото място.

Други източници от индустрията разказват подобни истории за все по-точни удари. В миналото, казват те, ракетите не достигали или нанасяли по-малки щети.

Това кара някои да подозират, че руски агенти в Украйна подават информация на Москва: електроцентралите покриват огромна територия и повредите или ремонтите е невъзможно да бъдат скрити.Но Русия вече знае къде да се прицели. Тежките машини датират от времето на СССР, върху руините все още има съветски етикети, а Москва разполага със старите чертежи на централите.

Игор Орловски подозира, че повишената прецизност по-скоро се дължи на самата интензивност на последните атаки. "Когато изстреляш пет, шест, седем ракети към едно и също място, някои от тях със сигурност ще попаднат."

В полетата наоколо има гигантски електрически стълбове. Но от март насам по линиите не тече нищо нито от Електроцентрала № 5, нито от другите топлоелектрически централи в Харков.

Градът трябва да доставя електроенергия от Западна Украйна, което означава ограничено снабдяване и редовни прекъсвания на електрозахранването. Руснаците са се насочили и към електрическите подстанции.

Местните власти се опитват да сведат до минимум последиците и да намалят времето, през което домовете и предприятията остават на тъмно. Жителите са се научили да зареждат устройствата си и да използват множество захранващи банки веднага след пускането на електричеството. Те също така поддържат запаси от вода за пиене и миене.

Метрото в Харков отново работи, макар и с прекъсвания, както и светофарите. Но в условията на ненадеждно електрозахранване, което може да се влоши, предприятията създават свои собствени решения.

Харков е голям издателски център и Олександър Попович, шеф на голяма печатница, казва, че от седмици разчитат на три генератора.

Десетки от служителите му са се включили в борбата. Снимката на един от тях, загинал в бой на източната фронтова линия, виси до главния вход.

Докладите от фронта

вече са отрезвяващи. През уикенда главнокомандващият на Украйна, генерал Олександър Сирски, заяви, че ситуацията в участъците на фронтовата линия се е "влошила значително".

Топлото време и по-твърдата почва помагат на Русия да извършва атаки с бронирани машини и да подлага украинските сили на нов натиск, пише той в Telegram.

Сраженията около Часив Яр в Донбас са особено интензивни. Генералът смята, че Русия иска да завладее територията до 9 май - символична дата, на която Москва празнува съветската победа над нацистка Германия.

Генерал Сирски описва "героичните" усилия на своите войски в "удържането на ежедневните атаки на врага". Но той спомена и необходимостта от подобряване на тяхното "морално и психологическо" състояние.

След повече от две години те са изтощени. Но когато депутатите в Киев най-накрая гласуваха новия закон, който регламентира начина на мобилизация на мъжете, поправката, определяща границата за това колко дълго трябва да се сражават, беше премахната.

Срещу по-голямата армия на своя враг Украйна се нуждае от всички войници, които може да събере.

Спадът в морала се усложнява от недостига на боеприпаси, които сега достигат до фронтовата линия, и от продължаващия неуспех на Конгреса на САЩ да одобри важен пакет от помощи за Киев. Украинските войски, както и всички тук, усещат, че войната им слиза от международния дневен ред.

И сега има нов повод за безпокойство, тъй като мнозина отбелязват разликата в реакцията на ескалиращата криза в Близкия изток.

Израел получи директна подкрепа, за да защити небето си от ирански ракети и дронове, дори когато същите страни ограничават помощта си за Украйна, която всеки ден е подложена на руски атаки.

Президентът Зеленски намекна за разочарованието в осъждането на действията на Иран. "Светът не може да чака дискусиите да продължат", написа президентът на Украйна в Twitter, или X. "Думите не спират дронове и не прехващат ракети. Само осезаемата помощ го прави. Помощ, която очакваме."

Германия току-що обеща да изпрати "незабавно" в Украйна допълнително подразделение за противовъздушна отбрана Patriot. Като благодари на канцлера Олаф Шолц за подкрепата в "критичен момент", Володимир Зеленски призова и други държави да последват примера му.

Персоналът на електроцентрала № 5 в Харков би приветствал защитата.

Повтарящи се атаки

"Тъкмо бяхме поправили нещата и сега трябва да започнем всичко отначало", каза работник на име Юрий. "Ще се справим, но най-важното е да не ни ударят отново!"

Той и останалите оценяват щетите, спасяват каквото могат и изготвят план за възстановяване в крачка, под звуците на множество сирени за въздушна тревога всеки ден.

Служител по противопожарна безопасност обяснява, че има два вида предупреждения. Ако изглежда, че заплахата е съсредоточена около границата, на около 40 км, някои продължават да работят.

"Но ако видим, че има риск от ракети за Харков, тогава се обявява: "Спешно! Незабавно в убежището!", казва той.

Това забавя възстановителните работи и действа ужасно изнервящо. Всяка ракета, изстреляна към Харков, ще достигне целта в рамките на секунди, а персоналът е заобиколен от явни доказателства за опасността.

Но не само инженерите и строителните екипи са отново на работа. На територията на електроцентралата група жени почистват пътеките, боядисват бордюрите и дори изкореняваха глухарчетата около главния вход.

Малко по-късно са в убежището по време на поредното въздушно нападение.

"Животът продължава, а ние все още трябва да поддържаме нещата хубави", каза една от жените, въпреки че цялата електроцентрала беше в разруха.

"Обичаме да поддържаме нещата чисти и подредени. Това е нашата работа. Но това е и полезно за духа!"

Жените са боядисали подземното убежище в свежо зелено, като са добавили малко настроение към бункера от епохата на Студената война, създаден, за да устои на ядрената атака на Запада. Вместо това той защитава украинците от балистични ракети, изстреляни от съседката им.

"Казват, че това е, за да се предадем, че искат да ни уплашат, за да избягаме оттук", добавя друга жена, когато въздушната атака приключва и тя се подготвя да се върне на работа.

"Те искат да напуснем Харков. Но ние няма да го направим.", зарича се тя.

Целенасочената "деелектрификация" на Украйна тревожи и партньорите ѝ. ЕС ще предостави на Украйна оборудване за децентрализирано производство на електроенергия. Това съобщи белгийският министър на икономиката Тине ван дер Стратен при пристигането си на неофициалната среща на министрите на енергетиката на ЕС в Брюксел, предаде ТАСС. В срещата ще участва и украинският министър на енергетиката Герман Галушченко, който ще говори за проблемите и нуждите на Украйна, отбеляза Стратен.

На неформалната среща са поканени също ръководителят на министерството на енергетиката на Молдова и представители на НАТО.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ