Над 6 часа продължават дебатите по вота в парламента

Над 6 часа продължават дебатите по вота в парламента

Над 6 часа продължават дебатите по вота в парламента

Над шест часа продължават дебатите по вота на недоверие към правителството, поискан от ГЕРБ-СДС за провала на правителството във финансово – икономическата политика. Заседанието започна с кворум от 195 депутати и все още текат дебатите в залата. Основните теми, засегнати от депутатите бяха за икономическата и за социалната политика, а не липсваха и обвинения по оста управляващи - опозиция.

Днешният ден е изключително важен за България, дебатите и последващото гласуване ще предопределят посоката, в която ще поема страната ни. Да дадем добър пример като покажем, че демокрацията е жива, че духът на парламентаризма в България е жив. Нека днес аргументите да победят политиканстването. Нека проявим взаимно уважение, въпреки идейните и идеологически си различия, обърна се към пленарната зала в началото на заседанието изпълняващият длъжността председател на парламента Мирослав Иванов. 

Макар че това правителство заслужава да получи вот на недоверие за цялостната му политика, ние решихме да акцентираме върху най-големия му провал, а именно върху провежданата от него неадекватна финансово-икономическа политика. Това заяви Кирил Ананиев от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, който представи мотивите към вота на недоверие.

"Финансово-икономическата политика не е абстрактна. Тази политика е отражение върху състоянието и развитието на всички сфери в публичния сектор, финанси и цялото социално-икономическо развитие на държавата. ГЕРБ-СДС считат, че има надценен икономически растеж, подценена инфлация, висок бюджетен дефицит, висок държавен дълг, отрицателна текуща сметка за тримесечие и критичен размер на фискалния резерв", посочи той.

Ананиев обясни, че има неточни оценки на макроикономическото планиране, а от октомври миналата година, когато е започнала процедурата за изготвянето на бюджета за тази година, в рамките на девет месеца е предложена шеста макроикономическа прогноза. От ГЕРБ-СДС имат и забележки по предложената актуализация на бюджета за 2022 г. 

Премиерът Кирил Петков определи като "чудновати" мотивите на ГЕРБ-СДС към вота на недоверие, които бяха представени пред депутатите от Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС. Петков заяви, че има "грешни икономически внушения", правени в последните шест месеца.

Петков посочи някои факти, които са били част от постиженията на това правителство. "Увеличихме минималната работа заплата от 670 на 710 лв. Подкрепихме младите семейства с допълнително данъчно облекчение. За пръв път в България имаме безплатни ясли и детски градини. Минималната пенсия беше увеличена от 300 на 370 лв., а сега през юли, в актуализацията сме предложили да стигне до 467 лв. Това е безпрецедентно увеличение с 55% в рамките на една година, което не се е случвало в последните 12 години. Увеличихме бюджета с 315 млн. лв. и за образователната система, което гарантира, че средната учителска заплата ще бъде 25% повече от средната за страната. Основната заплата за лекар ще стане 2000 лв., а за медицинска сестра – 1500. За личните лекари има 38% увеличение на доходите спрямо миналата година. За хората с увреждания осигурихме допълнителна подкрепа от 28 млн. лв. Мерките, които допълнително предвиждаме с актуализацията на бюджета, са 0% ДДС за хляба, 25 ст. Намаляване на бензина и дизела, освобождаване на акциза на тока и втечнения газ, намаляване на ставката на 9% за парното. Всичко това - докато петролът на международните пазари  се качи с 54%, а цената на газа се качи 3 пъти", каза от трибуната на Народното събрание Кирил Петков.

Премиерът се обърна към всички депутати, особено тези от ИТН с думите: "Знаем, че много от вас са влезли с чисти мисли и помисли и не сте предполагали, че вашите лидери ще хвърлят България на произвола в този критичен момент. Вие сте тези, от които зависят 7 млн. българи в момента. Призовавам ви да се сетите отново за вашата клетва, която сте положили в парламента. В нея няма нито г-н Трифонов, нито г-н Борисов, нито Ахмед Доган, нито г-жа Митрофанова". Петков призова именно клетвата да ги води в решението им в утрешния ден /гласуването на вота на недоверие/.  

"Да помислим за обстановката, в която разглеждаме настоящия вот на недоверие и какво можем да постигнем с политическата нестабилност, ако е успешен", обърна се към политическите сили в пленарната зала бившият председател на парламента Никола Минчев. 

"Дали ще бъде полезно за държавата да я хвърлим в поредни предсрочни парламентарни избори със съмнителен потенциал да произведат ясно мнозинство. Ще бъде ли отговорно да оставим държавата без работещ парламент, когато трябва да бъдат приети закони във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост", попита Минчев.

"Инфлацията може да се намали, когато се вдигнат лихвените проценти и това го знаете отлично. Лихвените проценти се вдигат от Европейската централна банка и това има директно отражение върху лева, тъй като имаме фиксиран курс лев-евро. знам, че политически е удобно да се говорят глупости, но ако искаме да имаме истински икономически дебат за това как по-добре може да се управлява кризата, ние сме отворени във всеки един момент към този дебат. Това, което аз чувам от вас, не е предложение как по-добре да се управлява кризата, нее предложение как хората, които са най-силно ударени от инфлацията, да могат да бъдат защитени. Това, което чувам, са популистки лозунги и икономическа философия, която ако мога да обобщя с едно изречение, е да го духат бедните", заяви от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. 

"Това е вашата икономическа философия, която вие проповядвате - да не вдигаме пенсиите, защото щяла да се вдигне инфлацията. 
политиката, която вие провеждахте в последните 12 години, беше насочена към това богатите да стават по-богати, а бедните да си останат бедни. Политиката, която това правителство води в момента, е да се подпомогнат бедните, така че да не са под линията на бедност. Да се инвестира в образование, здравеопазване, инфраструктура, така че всички хора на България, да могат да се ползват и от еврофондовете, и от данъците, а не парите да изтичат в кюлчета, пачки и чекмеджета", добави Василев. 

Бившият социален министър и настоящ депутат от ГЕРБ Деница Сачева критикува властта, че не казва откъде ще вземе средства за осигуряването на парите за възрастни през следващите 2 г. и се аргументира, че в представените разчети за актуализация на бюджета липсва 3-годишна бюджетна прогноза. Трябва да знаем ясно дали ще се вдигат данъци и осигуровки, или ще се взимат още заеми за да се изплащат пенсии, настоя тя. От думите ѝ стана ясно още, че ГЕРБ са внесли в НС контрапредложение за 15% ръст на пенсиите, запазване на добавката от 60 лв. до края на годината, а минималната пенсия да е 430 лв. Промените за индексация 1 октомври да отпаднат, защото не са добре обмислени и съгласувани, предвижда още предложението на ГЕРБ-СДС. Сачева попита защо България е на 20-то място по инфлация на храните - по данни на НСИ у нас тя била 22,7% , докато дори в Украйна била по-ниска.

Думите на Сачева предизвикаха остър коментар от настоящия социален министър Георги Гьоков, който заяви, че през цялото си управление ГЕРБ са водели "ужасяваща политика". По думите му през 2017, 2018 и 2019 г. - годините на третото правителство на ГЕРБ пак са предложили "странни правила" за пенсиите.  "Министърът на финансите обясни политиката, която ГЕРБ водеше спрямо българите, няма да повтарям, защото звучи малко грубо", добави той, визирайки скандалната фраза от изказването на Василев преди това, с която той даде оценка на икономическата философия на опозицията. "Чакахте да измрат по-голямата част от тях, за да оправите пенсиите - това казват хората, аз само го провеждам. Излезте навън да попитате пенсионерите дали няма да повторят думите ми", продължи Гьоков с гневен тон от парламентарната трибуна. 

До месец и половина администрацията на Министерския съвет ще бъде оптимизирана с над 15%, заяви вицепремиерът по ефективното управление Калина Константинова по време на дебата. 

"Изготвихме проект за цялостно преструктуриране на администрацията на Министерския съвет, чиято структура не е помръднала от 1998 г. Там заварихме близо 200 служители в общата администрация, 62 от които работещи в канцеларията, включително вътрешни куриери на всеки етаж", отбеляза Константинова. 

Тя припомни, че вече е създадено и първото пилотно звено за споделени услуги в сферата на човешките ресурси, което ще обслужва няколко ведомства едновременно. В него работят 12 служители, посочи вицепремиерът, които обслужват администрации с над 1000 души. "До 1 август ще заработи и център за споделени счетоводни услуги в администрацията на Министерския съвет“, каза още Калина Константинова. Вицепремиерът допълни, че центърът ще обслужва министерството на финансите, всичките 28 областните администрации, две държавни комисии и всички второстепенни разпоредители с бюджет, заменяйки над 40 отделни звена. 

За неизпълнени точки от коалиционното споразумение във финансите и икономиката, говори председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански от "Има такъв народ". Като неизпълнена във финансите от коалиционното споразумение, той отбеляза, че до средата на 2022 г няма изготвен времеви план за предложените от другите групи реформи с разчети за финансовото им осигуряване.

По думите на Каримански липсва въвеждане на цялостно капиталово бюджетиране до средата на тази година и в коалицията такъв план не е обсъждан. "Нито веднъж не е имало заседание за обсъждане динамиката на инфлацията на междуинситуционален съвет, който е трябвало да заседава на поне три месеца. В проекта на закона за КПКОНПИ не е променена частта за БНБ, каквито са препоръките на Европейската централна банка в последния ѝ конвергентен доклад", посочи Каримански. 

В икономиката - няма създадена комисия между Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на правосъдието и Министерството на финансите и частния сектор за анализ и предприемане на мерки преди да бъдат задействани арбитражни процедури срещу страната ни, даде пример за неизпълнена клауза от коалиционното споразумение депутатът от ИТН. "България трябваше да стане логистичен и финансов хъб чрез откриване на финансови центрове на мултинационални компании и привличането на такива чрез транспортни мрежи - колко такива компании приехме в страната, колко такива транспортни мрежи бяха създадени", попита той. 

Бившият му колега от ИТН, в момента нечленуващ в парламентарна група, Иво Атанасов попита дали въпросът за неизпълнение на отделни точки от споразумението е бил поставян писмено пред партньорите. По думите му, когато Любомир Каримански е отивал на преговори за бюджета, председателят на групата на ИТН Тошко Йорданов му е казал, че ако исканите пари не се дадат на министрите на ИТН в енергетиката, МРРБ, ще свалят правителството. 

"Не съм казал, че за това сваляме правителството, а само, че, ако няма разбирателство, бюджетът трудно ще върви", отговори председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. А Каримански отбеляза, че няма нужда някой да напомня за нещо в коалиционното споразумение. 

В декларация от "Има такъв народ" заявиха, че шестимата народни представители, напуснали парламентарната им група, са предали България. Декларацията беше представена Станислав Балабанов преди началото на разискванията в Народното събрание по внесения към правителството на Кирил Петков вот на недоверие в сферата на финансовата и икономическата политика на страната.

"Хората са казали, че за да има предателство, първо трябва да бъде дадено доверие. Такова беше дадено на шестима души, които сега стоят на последния ред и вече са почтени. Те са направили всичко възможно, за да продадат националния ни интерес. Тези, които стоят на последния ред, не предадоха Слави Трифонов, нито Тошко Йорданов -  те предадоха България", каза Балабанов.

Малко по-късно председателят на ДПС Мустафа Карадайъ и депутати от партията излязоха от парламента и поздравиха протестиращи граждани на площада. Карадайъ се здрависа с някои от тях. На въпрос на журналисти дали е организирал протестиращите, Карадайъ отговори: "Те са дошли за оставката на правителството и ние сме за оставката. Дойдохме да обменим мисли. Дойдохме да чуем дали имат някакво поръчение към нас".

"Имаме и наши симпатизанти. Не може само софиянци да протестират, протестът е право на всеки. Хубаво е да се видят всички гледни точки. Както онази вечер от правителството излязоха и благодариха на протестиращите, че ги подкрепят. Каквото направят другите и ние ще го направим. Ще ги помолим да бъдат внимателни, ще им кажем да не бият депутатите, които подкрепят управляващото мнозинство. Ние сме мирни хора. Нека всички протестират, да си кажат мнението – това е демокрацията", каза Йордан Цонев от ДПС.

Всички приказки, че това правителство не работи интензивно, са само, за да хвърлят прах в очите на хората, заяви министърът на образованието и науката Николай Денков. По думите му, наред с написаните доводи за вота се говорят и много други неистини, една от които е, че правителството не работи интензивно и няма резултати.

"За шест месеца - от 1 април 2022 г. учителската заплата средно е 1958 лв. От 1 април детските градини са без такса. Увеличени са и националните програми за образование с 90 млн.лв. и така средствата са станали 260 млн.лв. Това увеличение ще отиде за 70 хил. деца, които за пръв път ще могат да се занимават безплатно със спортна дейност, изкуства в училищата, извън класните занимания, и още 40 хил. деца ще могат да отидат безплатно на море, ако няма проблем с пандемията. Приети са още 20 научни национални програми, като например "Развитие и утвърждаване българистиката в чужбина". По наша инициатива и заедно с вас приехме закон за деполитизация на училищната система, която беше безобразно политизирана през последните години. Има наредба за нов начин, по който да се избират и директорите на училищата, не по партийна система", изброи още министърът. Към това той добави, че през февруари за пръв е въведена електронна система, която обхваща цялата информационна система за училищното образование.

По Плана за възстановяване парите за образование са 1,799 млрд. лв., а програма "Образование" ще бъде приета на заседание на Министерския съвет още утре, ако има такова, стана ясно от думите на Денков. Той посочи, че предстои пълен преглед на учебните програми по общообразователната подготовка, а на 15 септември трябва да заработят електронни облаци с образователните ресурси, което ще даде начало на края на частните уроци. Предстои да бъде направен и стандарт за качеството в училищното образование. 

Историята на България се пише в момента. Не разрешавайте българската политика и накъде тръгва тази държава да зависи от четири есемеса и четирима души, които не са в тази зала. С тези думи премиерът Кирил Петков се обърна към народните представители по време на дебатите по вота на недоверие.

"Истинската причина за този вот на недоверие са четирима души, които не са тук. Първият е г-н Борисов, който се страхува, че правосъдието ще дойде и до него. Вторият е г-н Пеевски, който също се страхува, че неговите фирми няма да получат тези строителни милиарди, за които, може би, има договорка с някой друг в тази зала. А за хората, които мълчаха досега, опитвайки се да кажат нещо за еврото, но не го разбрахме, г-жа Митрофанова не е толкова страшна. Може да не я слушате за всичко, което ви каза", заяви премиерът Кирил Петков. Премиерът уточни, че четвъртият човек, който е визирал в изказването си, е лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов. 

Кирил Петков определи като "грозна лъжа" твърденията на опозицията, че кабинетът е виновен за покачването на инфлацията в страната и посочи, че тя е привнесена отвън заради повишените цени на борсите.

Според Петков темата за отношенията между България и Република Северна Македония не е истинската причина "Има такъв народ" да напусне управляващата коалиция, а исканите от тях средства за министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Причината за думите на премиера по повод на югозападната ни съседка стана изказване на председателя на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов, според когото премиерът работи срещу националния интерес. По думите на Йорданов, на среща между представители на управляващата коалиция и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, премиерът Кирил Петков е говорил за "българско малцинство в Северна Македония". 

Управляващите да бъдат отстранени от властта, призова от парламентарната трибуна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. По думите му, темата "Магнитски" (която стана част от днешния дебат), е актуална, интересна, любопитна и е добре този, който говори, да се запознае с нея, само да не лъже. Иначе, по темата, Пеевски си води делата в САЩ, добави Карадайъ. "Мястото на тази тема не е в тази зала, а в прокуратурата", заяви Карадайъ.

Припомняме, че според правилника на парламента гласуването на вота на недоверие става не по-рано от 24 часа след приключване на дебата. Проектът за решение се смята за приет, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители или минимум 121. При отхвърляне на предложение за недоверие на Министерския съвет ново предложение за недоверие на същото основание не може да бъде направено в следващите 6 месеца. 

При успех на вота ще се задейства процедура за  формиране на кабинет в рамките на този парламент с мандат на "Продължаваме промяната". Ако не се стигне до съставяне и приемане на ново правителство, президентът дава втория мандат на втората по големина парламентарна група, която в случая е тази на ГЕРБ-СДС, а при неуспех и от тяхна страна, президентът връчва трети мандат на избрана от него политическа сила в Народното събрание. В случай, че и тези процедури не успеят да излъчат кабинет, държавният глава разпуска парламента и насрочва дата за предсрочни избори. Решителният ден е утре, когато вотът ще бъде гласуван.   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ