Хаити е пред гражданска война

 Хаити е пред гражданска война

Хаити е пред гражданска война

Лидерът на въоръжената бандитска групировка, който стои зад насилието в хаитянската столица  Порт-о-Пренс заплаши д "гражданска война", ако министър-председателят на  страната Ариел Хенри не подаде оставка, съобщи BBC.

Джими „Барбекю“ Шеризие отправи заплахата, докато членове на бандата му се опитаха да превземат летището в столицата, за да попречат на Хенри да се върне от чужбина.

Вълненията, започнали в края на миналата седмица с бягството на над 3500 затворници след нападение на въоръжени банди на двата основни затвора в страната се разпространиха и в други градове. Съобщава се за бунтове в затвора в Жакмел. Хиляди са били разселени от насилието.

Барбекю, който ръководи могъщия бандитски съюз Г-9, каза във вторник, че "ако Ариел Хенри не подаде оставка ... ще се насочим право към гражданска война, която ще доведе до геноцид".

Съюзът Г-9 отприщи вълна от насилие, включително атаки срещу полицейски участъци и щурмуването на двата основни затвора в страната.

Как бандите доминират в Хаити

Хаити с население от близо 11,5 млн. души е залята от гангстерско насилие от години. Но докато премиерът Хенри беше на посещение в Кения миналата седмица, Барбекю ескалира насилието.

Ариел Хенри имаше за цел да постигне споразумение Кения да ръководи многонационална полицейска операция за потушаване на насилието в Хаити. Барбекю се страхува, че Хенри ще използва това, за да остане на власт.

Лидерът на бунтовниците се противопоставя на министър-председателя, откакто той пое властта малко след убийството на президента Жовенел Мойс през юли 2021 г., без избори.

Критиците на Ариел Хенри твърдят, че управлението му е нелегитимно. Те посочват и факта, че две години и половина след идването си на власт той все още не е организирал президентски избори, както първоначално обеща.

Премиерът не е говорил публично след избухването на насилието. Той само потвърди обявяването на извънредното положение, постановено от един от неговите министри в негово отсъствие. Местонахождението на Ариел  Хенри беше неизвестно дни наред до късно във вторник, когато той отлетя от Ню Джърси за американската територия Пуерто Рико.

Първоначално Ариел Хенри е планирал да кацне в столицата на Хаити Порт-о-Пренс, но летището остава затворено поради боевете наблизо.

Директорът на службата за гражданска авиация в съседната Доминиканска република каза, че е отказал разрешение на самолета на Хенри да кацне в страната, защото не е имал план за полета.

Хаитянските медии съобщават, че Ариел Хенри сега търси алтернативни пътища обратно в страната. Не е ясно какви са дългосрочните цели на лидера на бандата Барбекю. Във вторник той призова хаитяните "да се обединят".

„Или Хаити ще стане рай за всички нас, или ад за всички ни“, каза той пред журналисти, облечен в бронежилетка.
В миналото Барбекю предложи създаването на „съвет на старейшините“, група от представители на гражданското общество от различни региони, които да заменят министър-председателя.

От 2016 г. в страната не са провеждани избори. Вакуумът е запълнен от банди, за които се смята, че контролират около 80% от капитала в страната.

Отвличанията с цел откуп са често срещани и много училища и болници трябваше да затворят поради липса на сигурност.

Медицинската благотворителна организация Médecins Sans Frontières (MSF) заяви, че трябва временно да спре мобилните си клиники в няколко места. „Страхуваме се, че ще свършим лекарствата и медицинските консумативи, които са абсолютно необходими за задоволяване на огромните нужди, пред които сме изправени в момента“, каза ръководителят на мисията на MSF Мумуза Мухиндо Мусубахо.

Насилието досега е концентрирано основно в столицата и околностите на карибската държава, разположена на площ от 27 800 кв. км. и граничеща с Доминиканската република. Но също така има съобщения за стрелби в град Джереми, на югозапад, и за затворнически бунт в Джакмел на юг. Съветът за сигурност на ООН съобщи, че ще проведе извънредно заседание по-късно в сряда, за да обсъди насилието. Според ООН около 15 000 души са били разселени от конфликта.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ