Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката

Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката

Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката

Парламентът отхвърли наложеното от президента Румен Радев вето върху промените в Закона за енергетиката. Ветото беше преодоляно, след като "за" измененията гласуваха 133 народни представители, а "против" бяха 49.

В подкрепа на промените гласуваха 51 народни представители от ГЕРБ-СДС, 54 от "Продължаваме промяната – Демократична България", 28 от ДПС. Срещу измененията или в подкрепа на ветото бяха 28 депутата от "Възраждане", 14 от "БСП за България" и седем от "Има такъв народ". 

Държавният глава спря нормите, според които битовите потребители у нас трябва да излязат на свободния пазар на ток от 2026-та година. Според Румен Радев тези разпоредби ще затруднят живота на хората и противоречат на конституционното изискване за социална държава. Президентът върна за второ преразглеждане текстовете, заради опасения от скок на цените. Такива опасения бяха изразени и от опозицията. От управляващото мнозинство обаче са категорични, че измененията са нужни по Плана за възстановяване и устойчивост и няма да има шоково поскъпване на тока за бита. 

"Мотивите изцяло се припокриват с опасенията на опозицията. Все още не е ясно как ще бъдат компенсирани битовите потребители и откъде ще дойдат парите. От отпадането на обществения доставчик ще се сблъскаме с три обществени доставчика и това ще бъдат електроснабдителните дружества поне за 2 години. Как ще бъдат стимулирани да предлагат евтина енергия на гражданите до 2026 година? По никакъв начин, защото каквото и да предложат те ще бъдат компенсирани от всички нас от парите, които се събират, което е наистина изцяло недопустимо", коментира Драгомир Стойнев от БСП. 

"Има несъвършенства в този закон. С това сме наясно всички, но неговото приложение е от 1 юли 2024 година. Тоест ние имаме 8 месеца оттук нататък да направим необходимите промени в този закон, каквито са необходими, за да работи той без проблем. Предлагам въпреки всички притеснения, които имаме, въпреки аргументите на президента, които и ние ги споделихме по време на обсъжданията в енергийна комисия, да приемем отново този законопроект", посочи Делян Добрев от ГЕРБ-СДС. 

Йордан Тодоров от "Възраждане" заяви, че ще подкрепят ветото на президента. Мотивите към ветото на практика повтарят моите доводи срещу промените в Закона за енергетиката, на моите съмишленици от "Възраждане", а и на другите опозиционни партии, смята той.

"След като конструктивният диалог не е налице в политическата ни действителност и всяко различно мнение бива заклеймено като произтичащо от лошите сили, а всеки компетентен довод се унищожава с обидни коментари за чалгаризация, мутризация и путинизация на нацията, поради липса на аргументи за защита на безумията, които се извършват в сектор "Енергетика", няма как да не виждаме лъч светлина във факта, че президентството е оценило опитите ни да поправим този закон и мотивите на ИТН са се превъплътили в основа за вето на президента", коментира Павела Митова от "Има такъв народ".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ