НАТО прави център за подводна сигурност, атаки по морското дъно застрашават 1 млрд. души

НАТО прави център за подводна сигурност, атаки по морското дъно застрашават 1 млрд. души

НАТО прави център за подводна сигурност, атаки по морското дъно застрашават 1 млрд. души

Страховете за подводнатата сигурност са толкова засилени, че НАТО е в процес на създаване на център, който да се занимава с проблема. Той ще бъде в базираната във Великобритания централа на Съюзническото морско комадване на НАТО /Marcom/ в Нортууд, в северозападните покрайнини на Лондон. За това съобщава вестник Guardian, като се позовава на висш офицер от алианса. Използвайки софтуер за изкуствен интелект, морското командване ще може да открива и проследява подозрителна дейност в морето, като например кораби, които изключват своята система за автоматична идентификация (AIS), за да попречат на проследяването или да се скитат необезпокоявани в определена зона.

Сигурността на близо 1 милиард души в Европа и Северна Америка е застрашена от опитите на Русия да атакува немалките уязвимости на подводната инфраструктура, включително вятърни паркове, тръбопроводи и захранващи кабели, предупреди командир на НАТО. Вицеадмирал Дидие Малтер, заместник-командващ на Съюзното морско командване на НАТО (Marcom), каза, че мрежата от подводни кабели и тръби, от които зависи захранването и комуникациите на Европа, не са изградени, за да издържат на „хибридната война“, водена от Москва и други противници на алианса.

„Знаем, че руснаците са разработили много тактики за хибридна война под водата, за да разрушат европейската икономика, чрез кабели, интернет, тръбопроводи. Цялата ни икономичеса инфраструктура под морето е застрашена“, казва той пред изданието.

„За да бъдем много ясни, ние знаем какво са разработили руснаците по отношение на ядрените подводници за работа под морето. Така че не сме наивни и ние, страните от НАТО, работим заедно, казва вицеадмиралът. Самият той е подводничар, който е прекарал „повече от 1000 дни под водата“. Вицеадмиралът твърди, че ситуацията се е променила драстично, тъй като голяма част от сегашната инфраструктура е била разработена за първи път от частния сектор, което я прави изключително уязвима. „Компаниите, отговорни за това, не знаеха, че такава хибридна война ще се развие толкова бързо. Повече от 90% от интернет е по морското дъно. Всички наши връзки между САЩ, Канада и Европа се прехвърлят под водата, така че има много уязвимости“, казва офицерът пред изданието. „В момента обръщаме специално внимание на руснаците, но е много трудно да имаме постоянно наблюдение на всеки кабел; не е възможно. Много държави – Норвегия, Швеция, Дания, също  са разработили дронове, сензори, безпилотни подводни превозни средства, за да могат да откриват много бързо подозрителни обекти“, добавя той. „Използваме всички наши сензори от морското дъно до космоса, особено сателитните възможности на НАТО, за да можем да идентифицираме подозрителна дейност“, каза вицеадмирал Малтер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ