Подземията на Света София крият още тайни

Подземията на Света София крият още тайни

Подземията на Света София крият още тайни

Учени от Факултета по архитектура и дизайн към Университета Султан Мехмед Фатих (FSMVÜ) проучват подземната инфраструктура на храма Света София – плетеница от тунели, гробници и резервоари. „Както отгоре, така и под повърхността Света София има богата история. На четири метра под повърхността открихме хипогеум (гробница), построен много преди издигането на храма. Това всъщност е най-старата архитектурна структура, открита в непосредствена близост до Света София, която е била свързана с други чрез добавяне на водостоци през следващите години”, обясни пред Daily Sabah проф. Хасан Фърат Дикер, ръководител на екипа.

Входът към подземията е обикновен метален капак под кестен югозападно от храма. Преди две години изследователи картографират подземната инфраструктура, за която се смята, че предпазва Света София от настъплението на подпочвените води и служат за естествена вентилационна система. Те създават  триизмерни изображения на тунелите, чиято дължина е около 1 километър. В североизточната част на храма откриват трикамерна гробница, която датира от IV век след новата ера. На два метра под градината пред северозападната фасада екипът открива оригиналния атриум на Света София.

 „Целта ни беше да документираме суперструктурата на Света София, за да повишим осведомеността за съществуващите проблеми“, отбеляза Дикер. Проучването, документирането и съхраняването на подземните структури е важно както за опазването на сградата, така и за разкриването на подземията, с които е свързана с града.

Екипът вади на повърхността около 4 тона отломки и наноси. Проучванията на тунелите продължават. Според някои легенди те стигат до Девическата кула и дори до Принцовите острови в Мраморно море. Проф. Дикер смята, че тайните проходи са използвани и за складове и се нуждаят от сериозна реставрация.

Не за пръв път подземията на Света София са обект на проучване. През 2009 г. екип от водолази и режисьорът Гьоксел Гюленсой се гмурнаха в огромен резервоар, който се намира под нефа на храма. Целта бе да бъде изследвана връзката на резервоара с акведукта и двореца Топ Капъ. Екипът се опита да намери тайните тунели от двореца Текфур до островите.

Архитектурното бижу в сърцето на Истанбул има драматична история. Първата базилика на това място на Златния рог е построена по времето Константин I през 325 г. върху основите на езически храм. Неговият син Констанций II я освещава през 360 г.По време на бунт през 404 г. срещу свети Йоан Златоуст, тогава патриарх на Константинопол, избухва пожар, който унищожава първия храм. Той е издигнат отново от римския император Констанс I. Възстановената сграда е повторно осветена през 415 г. от Теодосий II. Църквата отново става жертва на пожар, подпален от въстанието Ника от януари 532 г. по времето на император Юстиниан I, който нарежда на същото място да бъде издигната Църква на светата Премъдрост Божия . Той възлага на архитектите Исидор от Милет и Антемий от Трал мисията да построят най-голямата християнска сграда в света. Строителството е завършено през 537 г.

През вековете храмът е бил изложен на природни бедствия и различни метеорологични събития. Великолепната сграда е служила за православна църква в продължение на 916 години, като музей - 86 години, и близо 500 г. като джамия. През 1985 г. Света София е включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Той е сред най-добрите туристически дестинации в Турция и остава отворен за местни и чуждестранни посетители.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ