Разходите за климата могат да доведат нациите до ръба на фалит

Разходите за климата могат да доведат нациите до ръба на фалит

Разходите за климата могат да доведат нациите до ръба на фалит

Развиващите се страни ще платят рекордните 400 милиарда долара за обслужване на външния дълг тази година, а близо четири дузини не могат да похарчат парите, от които се нуждаят за адаптиране към климата и устойчиво развитие, без да рискуват да изпаднат в неплатежоспособност през следващите пет години. Това показват данните от доклад на екип, ръководен от Бостънския университет, публикуван в навечерието на пролетните срещи на МВФ/Световната банка, предава Ройтерс.

Докладът от Проекта за облекчаване на дълга за екологично и приобщаващо възстановяване (DRGR) установи, че 47 развиващи се страни ще достигнат праговете за неплатежоспособност на външния дълг, определени от Международния валутен фонд (МВФ), през следващите пет години, ако инвестират необходимите суми в постигна целите на Програмата до 2030 г. и Парижкото споразумение.

„Те щяха да бъдат в толкова голямо дългово затруднение, че щяха да почукат на вратата на (неизпълнение), като се има предвид текущата дългова среда, ако се опитат да мобилизират такъв вид финансиране“, каза Кевин Галахър, директор на Бостънския университет Център за глобална политика за развитие.

Още 19 развиващи се страни нямат ликвидност, за да постигнат целите за разходите без помощ, въпреки че не биха се доближили до праговете по подразбиране.

Докладът призовава за преразглеждане на глобалната финансова архитектура, заедно с опрощаване на дългове за най-рисковите страни и увеличаване на достъпното финансиране и подобрения на кредита.

„Трябва да мобилизираме повече капитал и да намалим цената на капитала за страните, ако искаме да имаме някаква опция да отговорим на това“, каза Галахър пред Ройтерс.

Проектът DRGR е сътрудничество между Центъра за политика за глобално развитие на Бостънския университет, Heinrich-Böll-Stiftung, Центъра за устойчиви финанси, SOAS и Лондонския университет.

Докладът също така притиска Международния валутен фонд да коригира начина, по който изчислява устойчивостта на дълга - загадъчно звучащи оценки, които са от решаващо значение за определяне на това колко облекчаване на дълга получават страните, които не са изпълнили задълженията си.

Ако МВФ прецени, че дадена страна може да се справи с размер на дълга, който е твърде висок, това може да натовари нацията с непосилни плащания и вероятно да я тласне обратно към фалит.

Частните кредитори обаче на моменти критикуваха анализите на фонда, че са твърде песимистични, което ги прави внимателно наблюдавани и политически натоварени.

DRGR казва, че МВФ, който провежда дългогодишен преглед на анализите, трябва да включи нуждите от разходи за климата - както и буфери срещу метеорологични шокове, от климатични през икономически кризи до пандемии.

„Ако международната общност не действа по бърз и единен начин, за да осигури цялостно облекчаване на дълга, където е необходимо, заедно с нова ликвидност, безвъзмездни средства и концесионно финансиране за развитие, цената на бездействието ще бъде прекомерна“, предупреждава докладът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ