Гришо измъчи Рафаел Надал

Григор Димитров доказа световната си класа и не остави съмнение, че принадлежи към тенис елита по време на четвъртфиналния си мач срещу Рафаел Надал (Исп) на Откритото първенство на Австралия. Въпреки че не успя да постигне своята победа №100 в турнир на ATP и загуби с 3:6, 7(7):6(3), 7(9):6(7), 5:2, Димитров показа равностойна игра на един от най-великите тенисисти на всички времена и затрудни максимално испанеца.

Мачът, който продължи 3:37 ч., бе решен основно от по-големия брой непредизвикани грешки, които българинът допусна. Надал играеше с неприятна пришка на ръката си, но опитът и класата на световния №1 си казаха думата, давайки му психологическата стабилност да задържи предимството, което получи във втория сет. Въпреки това на лицето на испанеца можеше да се прочете, че играе един от най-трудните си мачове в първенството.

Първият сет бе щастлив за Гришо, който даде само три гейма на съперника си и не му остави възможност да реализира точка за пробив. Основни съюзници на българина бяха чудесният му киксервис, отличният бекхенд с една ръка, добрите волета и смачове на мрежата и интелигентните комбинации, с които до края не спря да изненадва своя противник.

От втория сет нататък непредизвиканите грешки на 22-годишния Димитров зачестиха. Въпреки това той продаде скъпо втория и третия сет, които завършиха с тайбрек и минимални победи на Надал след грешки на българина.

Въпреки отличната си физическа подготовка и въпреки факта, че не показваше очевидни признаци на умора, в четвъртия сет психиката на Гришо му изневери и той спечели само два гейма срещу противника си. Въпреки това Надал успя да открадне едва третия мачбол и експлодира в демонстрация на радост, каквато се показва само след наистина труден мач.

В интервюто след мача Рафаел Надал изказа огромното си уважение към българина и го похвали за отличната игра. През цялото време Димитров показваше изключително спокойно и спортсменско поведение, аплодирайки красивите точки на своя противник. Григор Димитров спечели заслужено уважението на всички, които го подкрепяха - не само на българската публика, а и на хилядите нови почитатели от цял свят, които си спечели. Той остава в историята като първият състезател от българския мъжки тенис, който достига четвъртфинал от турнир на Големия шлем и доказа, че напълно заслужава мястото в челната двайсетица, което спечели след отличното си представяне на Откритото първенство на Австралия. Неслучайно той бе избран от идола си Роджър Федерер да бъде един от първите двама клиенти (заедно с Хуан Мартин дел Потро от Аржентина) на бутиковата му мениджърска агенция Team8.