Технологиите вече раждат революции. Справка - Египет!

Технологиите вече раждат революции. Справка - Египет!

Технологиите вече раждат революции. Справка - Египет!

Свидетели сме на първата революция в света, която стартира от 140-те знака в Twitter. Ако тя успее, това ще е отчасти заради неумението на египетския президент Хосни Мубарак да се пребори със силата на мобилните комуникации и социалните мрежи.

Организаторите на протестите в Египет първоначално използваха Twitter като комуникационен канал, за да привлекат младите демонстранти на площада "Тахрир" на 25 януари. Това се случи, въпреки че протестите срещу властта в страната са забранени и тези, които ги провокират, подлежат на преследване.

Модерната комуникация роди и даде живот на исканията за смяната на властта в Египет, смятани от мнозина за повратен момент в историята на страната. От това явление могат да се изведат няколко заключения:

      1. Както и да управляваш, вече не можеш да контролираш цялата информация. В миналото, ако един режим имаше медийна мрежа от телевизия, вестници и радио, той можеше да създава информационно затъмнение и да цензурира случващото се по света и в собствената му държава.

Липсата на достъп до информацията ефективно можеше да предотвратява протести. Как да се присъединиш към демонстрациите в съседния град, ако изобщо не знаеш за тях? Няма как. Можеш ли да комуникираш посланието си с останалите на твоето опозиционно мнение чрез традиционните медии? Не, те са едностранен канал, който само излъчва.

В случая с Египет, където властта контролира медиите класически, чрез собствеността им и чрез цензурата, единственият източник, където течеше опозиционна информация беше интернет. Когато правителството разбра за този поток, реши изцяло да спре достъпа на демонстрантите до мрежата и да ограничи връзките им по мобилния телефон. Същевременно започна да преследва и арестува местните журналисти.

Оказа се обаче, че прекалено много хора в протестите имат мобилни телефони с камера и все пак са успели да се свържат с интернет. Виодеоклиповете и снимките от мястото на събитието започнаха да текат в международните медии.

Египетското издание на Huffington Post съобщи, че демонстрантите са успели да се свържат с интернет и с останалия свят по различни, изобретателни начини, включително чрез радио предаване към Twitter, в което е използвана морзовата азбука.

Цензурата вече не е умна стратегия. Може би е била през 50-те или 80-те години на 20 век, но сега вече не е. Не можеш да спреш мобилните телефони и интернет завинаги, най-малкото защото всяка модерна икономика зависи толкова много от мрежата, че самоизключването от комуникациите е равно на своеобразно икономическо самоубийство.

     2. Трябва да се отговаря бързо. Мубарак изчака твърде дълго, преди да отправи телевизионната си реч към нацията. Когато се появи в ефир, прокурорите вече не се страхуваха от режима. Те знаеха че имат международна подкрепа. Полицията в Кайро вече беше обходила гарите в града, появиха се военни патрули. Светът виждаше всичко това.

Предложението на Мубарак за мирно управление се оказа твърде слабо. Бавната му реакция беше „лек, ободрителен чай“ и катастрофа във връзките с обществеността. Веднага след този провал американският президент Барак Обама организира пресконференция, за да обяви, че подкрепя опитите на нацията да реши сама съдбата си.

Ако Мубарак беше предложил честни избори с международен мониторинг може би щеше да свечели на своя страна част от силите на демонстрантите. Телевизионната му реч, която беше ход типично в духа на старите времена, обаче засили гнева им и провокира международните събития в негов ущърб.

      3. Интернет сега разпространява символи. Някои от снимките на демонстрантите обиколиха мрежата и предизвикаха асоциации по целия свят. Например:

- снимката на мъж, който е застанал пред танк на египетските военни. Изглежда познато нали? Напомня на сцената с младият китаец, който опитва да спре танка на площад Тянанмън.

- снимки на празни флакони от сълзотворен газ, на които пише „Made in USA”.

- кадър, който показва как демонстрантите се движат през мост към площада в Кайро и полицията отстъпва, сякаш им прави път.

Познатата идея „възпроятието е реалност“ свърши добра работа в този случай. Цензурата не успя да предотврати международната аудитория да види тези символични сцени по BBC и CNN. Новината за революцията в Египет започна да се разпространява от уста на уста, а власта загуби думата.

Гай Бергстром в специален коментар за онлайн изданието MarketingAbout.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ