Бизнес БРОЙ /// Мениджър 01/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Аристотел ли предрече ползите от системната интеграция

Телекомът А1 развива редица проекти, включващи решения за превенция и защита на инфраструктурата, мрежата и устройствата

Автор:

Нина Неделчева-Георгиева

Снимки:

А1

Аристотел ли предрече ползите от системната интеграция

Телекомът А1 развива редица проекти, включващи решения за превенция и защита на инфраструктурата, мрежата и устройствата

Аристотел ли предрече ползите от системната интеграция
quotes

Древногръцкият философ Аристотел е автор на максимата „Цялото е повече от сбора на съставните си части“. В дигиталната ера това продължава да е валидно. Независимо колко технологични решения внедрява една организация, ефектът им е частичен, ако не са интегрирани помежду си в едно цяло, в обща система. За всяка компания или публична институция, която използва постиженията на технологиите за повишаване на приходите и ефективността си, нараства и необходимостта от системна интеграция. Ползите от технологичните решения може да се умножи, ако бъдат интегрирани. Затова обаче е нужно високо ниво на експертност, с каквото не всички фирми разполагат.

Говори статистиката

Според Националния статистически институт едва 21,8% от компаниите в страната използват ERP системи. Още по-нисък е процентът на фирмите, които се възползват от софтуер за управление на информацията за клиенти, т.нар. CRM. Данните показват, че платените облачни услуги и Big Data анализите са част от IT „инструментариума“ на едва 12,8% и 6,3% от компаниите. Подобни са изводите и на анализи на ЕС, според които комплексната оценка на страната ни за ниво на дигитализация е на предпоследно място сред 27-те страни членки. Според Индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2022 г. резултатите на страната ни в това отношение нарастват средно с 9% годишно от 2017 г. насам.

Най-големият системен интегратор в България

В този период А1 усилено развива компетенциите и екипите си в сферата на системната интеграция. Компанията изгради бизнес с оборот над 100 млн. евро, успешно навлезе в нови области и спечели челна позиция, изпреварвайки дългогодишни „ветерани“ в тази област.

Така 2022 г. се превърна в най-успешната за А1 до момента, в която постигна 11,5% общ ръст на приходите на годишна база. Резултатите доведоха до признанието за втора поредна година като най-голямата телекомуникационна и най-голямата ICT компания в страната с оборот от над 1,25 млрд. лева.

През последните няколко години А1 разшири експертността си в областта на системната интеграция и в екипа вече работят над 400 специалисти в ICT. Това допълнително допринася за създаването и предлагането на широк набор от решения „като услуга“. Съчетанието от знания и опит в различни сфери на технологиите – от софтуер до центрове за данни, дава огромни преимущества на бизнес клиентите, които доверяват технологичните си нужди на екипите на А1. Така, следвайки стратегията си за развитие, за няколко години компанията оглави класацията Digitalk 101 като най-големия системен интегратор в България.

Партньорства и синергии

За успеха допринася надграждането на традиционните телекомуникационни услуги с ICT и IoT решения, усъвършенстването на компетенциите на екипите, разширяване на партньорствата с водещи технологични компании като Cisco, Dell, SAP, Acronis, IBM и др.

В комбинация с телекомуникационни решения А1 подкрепя бизнеса и със софтуерни решения като услуга (Software as a Service), инфраструктура като услуга (Infrastructure as a Service) и решения с 360-градусов подход към киберсигурността.

А1 се утвърди като ключов участник в пазара на ICT бизнес услугите и през 2022 г. придоби една от най-значимите български IT компании – СТЕМО. Синергията между екипите на двете организации още повече повишава многообразието от иновативни технологични решения, скоростта и качеството на обслужване на бизнес клиентите.

А1 разполага с know-how и екипи да внедрява SAP ERP системи за клиенти с мащабни и комплексни бизнес процеси, но и за представители на малкия и средния бизнес. В SAP компетентния център на А1 работят над 70 специалисти.

Над 1000 ICT проекта

Проектите, реализирани в последната една година, надхвърлят 1000. Сред тях са специализирани решения за колцентрове, интелигентни софтуерно дефинирани виртуални частни мрежи – SD WAN, сложни проекти с внедряване на софтуерни и инфраструктурни решения. Нараства търсенето за услугите на компанията в сферата на киберсигурността поради пренасянето на все повече дейности в дигитална среда и ръст на използване на конфиденциални данни в ежедневния бизнес.

В тази посока А1 развива редица проекти, включващи решения за превенция и защита на инфраструктурата, мрежата и устройствата. Всички те се предоставят по утвърдени международни стандарти, сред които е ISO/IEC, а за някои от специализираните по отношение на услугите за киберсигурност – Certified Ethical Hacker, OSCP, PNPT, Offsec Web Expert (OSWE) и др.

Повече от „сбора на съставните части“

Бизнесът днес повече от всякога се нуждае от комплексни решения и доверени партньори, за да се справи с предизвикателствата на конкурентната среда. Комбинацията от облачна и мрежова инфраструктура, професионални компетенции за лицензионните модели, високонадеждната мрежова комуникация, know-how в управлението на проекти и бизнес анализа помогнаха на А1 да постигне статут на най-големия системен интегратор в страната.