Целта удължава живота

Целта удължава живота

Целта удължава живота

Рискът от преждевременна смърт е по-малък при хората, които ясна житейска цел и я следват. До това заключение стигнаха учени от Школата по обществено здраве на Бостънския университет като обобщават, че това правило важи за всички хора над 50-годишна възраст, без разлика в расовата принадлежност. По отношение на пола целенасочеността обаче помага повече на жените, отколкото на мъжете.

Проучването продължава осем години и включва 13 000 американци на възраст над 50 години. Така учените установяват, че при хората, които ясно разбират какво искат да постигнат, вероятността от преждевременна смърт, независимо по какви причини е с 15% по-малка, отколкото при тези, които не са си представяли собствените си перспективи твърде добре. Особено фрапираща е разликата между целенасочените хора и хората, които живеят безцелно: 37%!

Коичибо Шира, водещ автор на изследването, обяснява, че в изследването целенасочеността е  дефинирана като специфична задача, възложена да бъде изпълнена за относително дълъг период от време; също така се предполага, че човекът, който си поставя задача, знае как да я назове и вижда посоката, в която трябва да се движи, за да я реши.

В началото на изследването - 2006-2008 г. - участниците са били помолени да посочат на какво ще посветят живота си. Отговорите им били класифицирани според степента на целенасоченост: ниска, средно-ниска, средно-висока и висока. Продължителността на изследването е била осем години за всеки от участниците. Някои от тях са починаха през това време. Корекциите в хода на изследването са обхванали богатството на участниците, тяхното физическо и психическо състояние и възраст. Причината, поради която жените са в по-печеливша позиция при целенасочеността, е неясна - необходими са повече изследвания, казва Сира. Засега може само да се потвърди изводът от много други изследвания, че мъжете са по-малко загрижени за собственото си здраве от жените. Но, подчертава Сира, за целеустремените хора е по-характерно да се грижат за себе си, отколкото хората, които живеят безцелно.

„Изглежда, че хората с ясни житейски цели и планове гледат към бъдещето с оптимистично очакване, определят всичко, което е важно за постигането на целта, и следователно са внимателни към своето състояние. Те в крайна сметка искат да съберат плодовете на собствените си дългосрочни усилия", коментира резултатите от колегите си Джеймс Мадукс, рецензент на работата и старши изследовател в Центъра за по-добър живот към университета Джордж Мейсън във Феърфакс. Когато човек има цел, той не губи време, въздишайки по минали загуби и тревожейки се за несигурни перспективи. Освен това хората, които се стремят към нещо, са просто по-щастливи от другите: те се радват на всяка стъпка, която ги доближава до целта.

А основният извод от това проучване, според Мадокс, е, че е възможно всеки да направи живота си по-добър - просто трябва да си поставите ясна цел и да вървите към нея. „Правете това, което смятате, че е важно за вас и животът ви ще бъде не само по-дълъг, но и пълноценен", заключава той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ