Червените флагове, които дават сигнал за екипен бърнаут

Червените флагове, които дават сигнал за екипен бърнаут

Червените флагове, които дават сигнал за екипен бърнаут

Всички имаме лоши дни в работата. И когато почувствате, че нещата вървят добре, би било да се свържете с другите членове на екипа, за да потърсите подкрепа. Засилването на връзките с колегите е може би най-добрата стратегия за постигане на устойчивост на работното място, защото тя ви позволява да черпите енергия от тях.

Какво обаче се случва, ако всички членове на екипа страдат от бърнаут едновременно? Преди да можете да предприемете мерки срещу екипния бърнаут, трябва да можете да разпознаете знаците, че всички ваши колеги страдат от завишени нива на стрес и изтощение. Ето за какво трябва да внимавате, особено ако заемате лидерска позиция:

Широко разпространена апатия

Случвало ли ви се е да имате среща, насрочена за късния петък следобед след дълга работна седмица? Срещата започва и никой не демонстрира каквато и да е ангажираност - освен може би организатора. Всички останали просто тя да свърши възможно най-бързо с възможно най-малко ангажиране, защото мозъците им са изпържени.

Когато това се случи в петък следобед, няма причина за тревога. Нека всички се приберат у дома, да си починат малко и да се върнат в понеделник с нови. Но когато всяка среща (без значение кога се случва) започне да изглежда като такава, организирана в петък следобед, екипът вероятното страда от прегаряне.

Симптомите на бърнаут са подобни на симптомите на депресия, макар и тук да става въпрос по-скоро за апатия, а не за тъга. Тук говорим за анхедония, което означава липса на каквото и да е удоволствие. Когато екипът не може да генерира никакво вълнение или радост, това е огромен проблем.

Липса на внимание към детайлите

Не всяко работно място е редовно изпълнено с признаци на радост и щастие. Ако работите от разстояние, може да е трудно да добиете истинска представа за нивото на енергия на хората по време на видео разговор. Може също да работите с хора, които не обичат да привличат вниманието към себе си и не са склонни да демонстрират силни емоции.

Можете обаче да откриете липсата на ангажираност по други начини. Единият чрез проследяване на постигнатия напредък по даден проект. Екипите, страдащи от бърнаут, може да пропуснат някои важни детайли и да не изпълнят определени изисквания. В крайна сметка задачата може дори да не бъде завършена. Трябва да сте особено загрижени, когато някои от вашите най-съвестни служители започнат да спъват различни проекти.

Хвърляне на масло в огъня

Критична част от устойчивостта на работното място е способността да се разпознае кога дадена ситуация ескалира по интензитет и да се намерят начини за освобождаване на натрупаното напрежението и деескалация, така че да се предотврати по-голям пожар. Всички ние периодично попадаме в ситуации, които по невнимание влошаваме поне малко с нашите действия. След това други хора реагират на тази малка ескалация, увеличавайки нейния мащаб, докато не настъпи излишък от безпокойство, гняв или разочарование.

Когато тези ситуации се случват време на време, те предоставят възможност учене и за подобрено разбиране на потенциалните проблеми. Съвършенството е твърде висок стандарт, за да се очаква от когото и да било. Всичко, което можем да поискаме, е хората да станат по-умели в контролирането  на напрегнати ситуации, като се учат от грешките си.

Въпреки това, когато екип, който обикновено е работил ефективно и си е сътрудничил добре с другите, премине към режим, в който непрекъснато се храни с отрицателна енергия и създава вериги за обратна връзка, които излизат извън контрол, това е ясен знак, че има колективна липса на устойчивост . В този момент възможността за вземане на поуки е отминала. Време е да се съсредоточите върху справянето с прегарянето.

……………….

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ