Какво НЕ правят емоционално интелигентните хора

Какво НЕ правят емоционално интелигентните хора

Какво НЕ правят емоционално интелигентните хора

Повечето от написаното по темата за емоционалната интелигентност се фокусира върху това какво правят емоционално интелигентните хора и какви са ползите от това да бъдеш емоционално интелигентен. Разбира се, в това има логика, защото ако искаме да развием емоционалната си интелигентност, трябва да разберем какви действия правят човек емоционално интелигентен. Също толкова важно обаче е да знаете какво да не правите и от какви ситуации да стоите настрана. Ето 6 неща, от които емоционално интелигентните хора избягват.

Негативни хора

Хората с високи нива на емоционална интелигентност избягват негативните хора като чума. Да, от време на време всички ние имаме нужда да се освободим от негативните емоции и да си го изкараме на нещо. Задържането на всичката тази негативност може да има отрицателно въздействие върху нашето психическо и физическо здраве. И все пак има разлика между това понякога да изразяваш емоциите си по-ярко и това  постоянно да се оплакваш. Притежателите на емоционална интелигентност разбират, че негативните хора изсмукват енергията на всички около тях. Те също така са наясно, че нашата енергия е ограничена и трябва да бъде съсредоточена върху това, което е важно за нас. След като емоционално интелигентен човек идентифицира енергиен вампир, той започва го избягва. И ако пълното избягване не е възможно, той полага усилия да ограничи времето, което трябва да прекара с него.

Сравнения

Емоционално интелигентните хора избягват сравненията. Основата на емоционалната интелигентност е самосъзнанието. Колкото по-осъзнати сме, толкова повече сме в състояние да се издигнем над очакванията на другите хора за нас. Когато сме уверени в себе си, ние сме по-способни да преследваме живот, който ни удовлетворява и прави щастливи. Емоционалната интелигентност ни дава по-голяма възможност да намерим живота, който е подходящ за нас. Емоционално интелигентните хора са наясно, че ако са щастливи и удовлетворени от живота си, няма да има нужда да се сравняват с другите.

Фиксация върху минали неуспехи

Емоционално интелигентните хора разбират, че успехът върви ръка за ръка с поемането на рискове и със способността на хората да излизат от зоните си на комфорт. Важното е, че те не позволяват на неуспехите да подкопаят самочувствието им.

„В най-голямото изследване на емоционалната интелигентност в света, State of the Heart, видяхме значителен спад в способността на хората както да проявяват оптимизъм, така и да се справят с емоциите си“, казва Джошуа Фридман, главен изпълнителен директор на мозъчния тръст за емоционална интелигентност Six Seconds. „Тази комбинация от умения позволява на хората да си проправят път през трудностите. Това означава, че тези, които го направят успешно, ще се откроят.“

Не всички проекти завършват с успех. Провалите са нормална част от живота. Хората със силна емоционална интелигентност са наясно, че успехът на всяко ниво не представлява права линия. Емоционално интелигентните хора приемат, че неуспехите са цената, която трябва да платят, за да постигнат целите си. Разбира се, всички имаме тежки периоди, когато като че ли нищо не се получава. Но хората с висока емоционална интелигентност са в състояние да се изправят на крака след всяко падение, отново и отново.

Прекрачване на граници

Емоционално интелигентните хора си изграждат ясен набор от граници, с които запознават другите. Хората с висока емоционална интелигентност пазят всячески тези граници и дават да се разбере, когато някой ги прекрачи. Хората със силна емоционална интелигентност са сигурни в себе си и уверени, че тези, с които поддържат здрави взаимоотношения, ще уважават техните граници.

„Да“, твърде често

Хората, които се съгласяват с неща, които не искат да правят, често се чувстват разочаровани от себе си. Емоционална интелигентност  хора избягват тези трудни ситуации като не се ангажират с нещо, което всъщност не искат да правят. Част от това идва от самосъзнанието и ангажимента да живеят според ценностите си. „Ценностите оформят и ръководят действията, поведението и вярванията на човека. Когато действията и поведението са в съответствие с ценностите, всичко изглежда е добре“, казва Дженифър Неш, експерт по лидерство и комуникации и автор на „Be Human, Lead Human: How to Connect People and Performance“.

Носталгия

Всички обичаме да си спомняме за приятни моменти и събития, които са ни се случили. Въпреки че понякога това може да бъде полезно и да ни накара да се чувстваме добре, емоционално интелигентните хора са далновидни, поставят си нови цели и търсейки нови начини да внесат повече радост и смисъл в живота си. Емоционално интелигентните хора се учат през целия живот и очакват с нетърпение да достигнат нови висоти. Те са вечно любопитни за това какво още може да предложи животът.

………………..

Харви Дойчендорф, експерт по емоционална интелигентност и автор на книгата „The Other Kind of Smart“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ