"Мини понеделници": Две причини да опитате този нов тренд 

Мини понеделници: Две причини да опитате този нов тренд 

"Мини понеделници": Две причини да опитате този нов тренд 

Културата на работохолизъм с познатите проявления на натрапчива тревога в неделя вечер и мрачно настроение в първия работен ден от седмицата - понеделник прави труден баланса между работата, личния живот и грижата за себе си. Непрекъснатият стремеж към постигане на максимални резултати може да ни накара да се чувстваме изтощени, уморени и изцедени. 

Според неотдавнашно проучване, публикувано от LinkedIn и Headspace, близо 75% от работещите респонденти съобщават, че в неделя изпитват състояния на тревожност за предстоящата седмица. В друго проучване от 2021 г., проведено сред 4000 респонденти, 58% заявяват, че не обичат понеделниците. Има чудесно решение на този проблем - "минимални" понеделници

Блогърката Мариса Джо Мейс популяризира тази тенденция, след като постоянно се чувствала стресирана в неделя и не успявала да се справи с графика си в понеделник сутрин. Заради личната си непродуктивност тя се чувствала виновна, когато не успявала да приключи обширния си списък със задачи. 

По същество "Минималният понеделник" е отговор на променящата се тенденция на работното място. Той насърчава балансиран подход, който признава значението на благосъстоянието наред с производителността. 

Има две убедителни причини, поради които трябва да опитате този тренд: той може да промени не само понеделниците ви, но и възгледите ви за продуктивност и интелигентно управление на времето. 

 1. Плавно начало за повече свършена работа 

Концепцията за "мини понеделници" ви позволява съзнателно да забавите темпото на работа и да отделите време за грижа за себе си. Подобно на идеята за неангажираща сутрешна разходка, тази тенденция позволява на хората да не се впускат веднага в стресиращи задачи и по този начин да намалят нивата си на тревожност. 

 Например Мейс посвещава първите няколко часа в понеделник на дейности, които дават тон на цялата седмица. "През първите два часа избягвам срещите и не бързам. Това е време, в което чета, водя си бележки - двучасов период, свободен от технологии (без електронна поща)", споделя тя. Останалата част от деня прекарва в изпълнение на онези важни задачи, с които се справя лесно и комфортно. 

По тази причина основната причина да се опитаме да се разтоварим в понеделник е необходимостта от самоанализ преди началото на работния ден. Спокойното начало на работната седмица може да осигури постоянен приток на енергия, така че да не прегорите до сряда. Независимо дали става въпрос за практика за осъзнаване, вземане на вана или просто за неангажираща закуска. Този подход на грижа за себе си създава положителна нагласа за цялата седмица. Така не само ще премахнете понеделнишкото лошо настроение, но и ще си създадете по-здравословен и балансиран подход към работата и живота. 

2. Енергийно зареждане за цялата седмица 

 Философията на "мини понеделника" може да изглежда като самозалъгване, което ще доведе до непродуктивност. Но при правилен подход тази идея всъщност може да подобри резултатите от работата, като се справи с проблема с прегарянето. 

 Мейс, която е инициатор на тази тенденция, отбелязва в интервюта, че в понеделник винаги се е чувствала изтощена и неработоспособна. Разочарована от липсата на продуктивност и опитвайки се да компенсира това, тя правела обширни списъци със задачи. Мейс съобщава за положителна промяна, когато променила отношението си към понеделниците, и установила, че тази промяна всъщност е увеличила производителността ѝ. 

Резултатите от последните проучвания потвърждават този ефект. Например в проучване, проведено в Швеция в продължение на 10 години до 2021 г., е доказано, че намаляването на работното време е пряко свързано с понижаване на стреса, изтощението и негативните емоции, а проучване от 2017 г. потвърждава, че намаляването на работното време с 25% води до по-добро качество на съня и по-ниски нива на стрес. 

Ако лекият и внимателен работен режим в понеделник е това, от което се нуждаете, за да изкарате остатъка от седмицата на 100%, тогава си струва да опитате. Повече работни часове не винаги означават по-голяма продуктивност. Колкото по-рано осъзнаем тази истина, толкова по-лесно ще изградим система, която да работи за нас. 

Когато производителността е на преден план, балансът между работата и личния живот винаги е предизвикателство. Експерименти като "минималните" понеделници обаче могат да ни помогнат да пренаредим приоритетите си. Изследванията показват, че гъвкавото работно време може да намали прегарянето и да увеличи удовлетворението от работата. Макар че компаниите може би  възприемат по-бавно тези промени, всеки човек могат да бъде активен в личен план. Мини понеделниците не означават отпускане, а намиране на баланс. 

Източник: Psychology Today 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ