Ричард Брансън за аутсайдерите

Ричард Брансън за аутсайдерите

Ричард Брансън за аутсайдерите

Марк Кюбан би казал на по-младото си Аз да гледа реалистично на своите силни и слаби страни. Бил Гейтс би призовал младият Гейтс да чете много. Мишел Обама би казала на по-младото си Аз да се страхува по-малко. Илон Мъск би посъветвал младия Мъск „да спре за момент и да помирише розите“.

Всичко това са добри съвети. Но съветът на сър Ричард Брансън към неговото 10-годишно Аз, споделен в скорошна публикация в неговия блог, може да представлява най-ползотворния урок от всички.

„Да си различен не означава, че имаш някакви недостатъци“

В блога си основателят на Virgin Group реши да отговори на читател, който го попита все по-популярния въпрос какъв съвет би дал на по-младото си Аз. Брансън започва с признание, че когато е бил на 10-годишна възраст ситуацията в неговия живот е била особено розова.

„На 10 години наистина изпитвах затруднения с училище и страдах от дислексия. Имах неспокоен дух и лоши академични резултати, което означаваше, че почти ме изгониха от училището за момчета, което посещавах. Когато потенциалът ви в живота и вашата самооценка са продиктувани от изпити и тестове по правопис, лесно може да се почувствате изгубени и да имате усещането, че светът сякаш е срещу вас“, спомня си той.

Очевидно е, че в крайна сметка нещата са се развили добре за милиардера авантюрист. Но ранният му опит и чувството, че не може да намери своето място в света, са му позволили да бъде съпричастен към всички онези, които се чувстват различни и които се притесняват, че това ще ги обрече на живот на борба и самота. Неговото послание както към по-младото му Аз, както и всички онези, които се чувстват като аутсайдери, е за разбиране и насърчение.

„Ако мога да кажа нещо на 10-годишното си Аз, това би било нежно напомняне, че това, че си различен, не означава, че имаш недостатъци. Това не означава, че си мързелив или глупав. Различното мислене те прави уникален и дава възможност за разгръщане на различни идеи, иновации и приключения. Не се страхувайте да приемете странностите", пише той.

Ти си чудак и това е твоята суперсила

Съветът на Брансън може да е насочен към колегите с дислексия и други с мозъци, които мислят по малко по-различен начин, но това, което ме порази, докато размишлявах върху думите му, е, че всъщност почти всички ние понякога попадаме в групата на аутсайдерите.

Както Джейсън Атън от Inc.com пише, почти всеки гост, интервюиран от Опра – от Бионсе до Барак Обама, й задава абсолютно същия въпрос, след като камерите спрат да се движат: „Добре ли се справих?“

Хората са социални същества. Всички копнеем да се чувстваме разбрани от другите. Всички се тревожим, че се проваляме или че изглеждаме странно. Истината е (това не е само мое мнение, изследванията на Йейл го потвърждават), че да, всички сме чудаци. Всеки от нас е единствена по рода си съвкупност от силни и слаби страни, вярвания и опит. Това разнообразие прави света красив, интересен и устойчив. Това обаче ни кара да се питаме дали се вписваме във всяка група, от която в един или друг момент сме част.

Всички (дори хората, на които най-много се възхищавате) понякога се тревожат, че това, което ги прави различни, ги прави и странни или неадекватни. Но както Брансън ни напомня, нашите различия са и нашите силни страни. Ще стигнем много по далеч в живота, ако се научим да ги приемаме, вместо да се борим с тях.

„Животът идва със своя справедлив дял от предизвикателства, но ако останеш верен на себе си и продължиш да мечтаеш, всичко е възможно“, заключава той. Неговият призив да приемете вашите странности и да надградите върху тях е послание, в което е добре всеки да се вслуша.

…………..

Джесика Стилман за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ