Простите правила на щастливия живот

Простите правила на щастливия живот

Простите правила на щастливия живот

Да сме щастливи е стремеж, заложен в природата ни. При хиляди хора обаче е обратно – те са тъжни, потиснати, мрачни. А настроението ни най-често зависи от умението да обичаме живота въпреки трудностите. То се корени в прости правила на отношение към света. 

Има истински щастливци, които винаги се усмихват, независимо от изпитанията, припомня в материал блогърът Марк от MarcandAngel. Естествено, усмивките не означават, че тези хора не изпитват тъга - те просто не задържат вниманието си задълго върху повода за съмнения, не позволяват на чувството за печал да ги завладее. Живеят според интуитивно открити правила и навици, благодарение на които държат пълен контрол над песимизма, негативизма и отчаянието. Ако можеха да споделят своето ноу-хау за щастие, ето какво биха ви казали:

  • По-добре ценете живота. Всеки, попадал в предсмъртна ситуация, би ви посъветвал това. Бъдете благодарни. Наслаждавайте се на цялата прелест и чудо на действителността. Вглеждайте се в красотата наоколо, вземайте максималното от всеки ден. Не страдайте напразно за дреболии.
  • Избирайте умно приятелите си. Обградете се с положителни хора, които споделят вашите ценности и идеали. Те винаги ще ви подкрепят, ще ви помагат да се цените и уважавате.
  • Бъдете загрижени, деликатни и внимателни към другите. Приемайте хората такива, каквито са, независимо от мястото им в живота. Уважайте това, което са. Отнасяйте се към тях с добрина и великодушие. Помагайте им, когато имате възможност, и не се опитвайте да ги променяте.
  • Учете постоянно. Бъдете винаги в крак с последните новости, свързани с вашата кариера или пък увлечения. Изпробвайте нещо ново, нещо, което ви привлича – танци, ски, сърфинг, гмуркане.
  • Решавайте творчески проблемите. Престанете да се самосъжалявате. Щом пред вас се появи задача, започнете да търсите решение, вместо да се окайвате и бездействате. Не позволявайте на несполуките да влияят на настроението ви. Потърсете във всяко препятствие възможност да внесете положителни промени в живота. Научете се да се доверявате на инстинкта си – той почти винаги е прав.
  • Правете това, което обичате. Различни статистики показват, че повечето от хората днес не обичат своята работа. Нищо чудно, че светът е пълен с нещастни хора. Значителна част от живота ни преминава в работа. Така че, избирайте внимателно как ще прекарате това време – не си струва да го губите на места с по-високо заплащане, където не се чувствате достатъчно ценни и значими. 
  • Наслаждавайте се на живота. Намерете време, за да откривате и съзерцавате цялата красота наоколо. Животът е много повече от работа. Намерете време да усетите аромата на цветята, да наблюдавате изгреви и залези, да се разхождате боси по морския бряг. Научете се да живеете в настоящето и го пазете. Не измествайте мисълта си за дълго към миналото и бъдещето.
  • Смейте се! Не приемайте живота прекалено сериозно. Практически във всяка ситуация, можете да откриете смешна страна. Смейте се над себе си, в подходящия момент, смейте се над обстоятелствата.
  • Прощавайте. Задържането на обидата в себе си не вреди на никой друг, освен на вас самите. Прощавайте на другите заради собственото си успокоение. Ако пък самите вие сте допуснали грешка, приемете факта, анализирайте го, изведете си поуките и си простете.
  • Благодарете. Работете да развивате чувството на искрена признателност в себе си. Бъдете благодарни, че имате дом, работа и най-важното – приятели и семейство. Отделяйте време да казвате на близките си хора колко сте щастливи, че са до вас. 
  • Инвестирайте в отношения. Винаги се убеждавайте, че вашите близки знаят, че ги обичате, даже и в периоди на конфликти. Поддържайте и развивайте отношенията си със семейството и приятелите. Спазвайте обещанията си към тях. Оказвайте им подкрепа.
  • Дръжте на думата си. Честността е най-добрата политика. Всяко действие и решение трябва да се основава на нея. Бъдет честни не само пред близките си, но и пред самите себе си.
  • Медитирайте. Медитацията е активен отдих за духа и ума. Сред разновидностите й са: йога, хипноза, релаксация, визуализация или пък просто пребиваване в състояние на пълен покой. Определете кое от тези занимания е подходящо за вас и намерете време да го практикувате всеки ден или да релаксирате по друг начин.
  • Вашият живот си е ваша работа. Концентрирайте се върху създаването на живота, който вие самите искате. Погрижете се за себе си и за семейството си. Не отделяйте време и енергия на това какво правят или говорят другите. Избягвайте сплетните, не съдете останалите – всеки има право да живее живота си така, както намери за добре.
  • Научете се да бъдете оптимисти. Търсете позитивното във всяка ситуация – то винаги е там, просто понякога е трудно да се забележи. За всичко винаги си има причина. Дръжте по-далеч от вас негативните мисли.
  • Обичайте безусловно. Приемайте хората, такива, каквито са, не им налагайте ограничения заради любовта си към тях.
  • Бъдете упорити. Никога не се предавайте, не се отказвайте. Гледайте на всяка задача като възможност да се приближите още повече до целта си. Когато се движите към нещо ценно за вас, ще се почувствате по-щастливи.
  • Бъдете инициативни. Приемете мъдро това, което не можете да промените. Щастливите хора не губят енергия, за онова, което не зависи от тях. Но и не бездействат, не са безучастни. Определете как може да поемете контрол над това, което искате да създадете и което е в рамките на възможностите ви.
  • Грижете се за себе си. Полезната доза егоизъм, която ни прави по-устойчиви и в същото време по-спокойни за бъдещето, по-ведри, се състои в това да се грижим за тялото, ума и здравето ни. Редовно си правете профилактични прегледи. Стремете се в менюто ви всеки ден да преобладават здравословни принципи. Почивайте си, погрижете се да си организирате редовен и пълноценен отдих. Тренирайте ума си всеки ден с някоя интересна математическа или логическа задача.
  • Възпитавайте увереност в себе си. Не се опитвайте да бъдете някой, който не сте – никой не обича имитатори и позьори. Вгледайте се в себе си и определете ясно личните си симпатии и антипатии.
  • Поемайте отговорност. Умните хора знаят и разбират, че са напълно отговорни за живота си. Те поемат отговорност за настроението си, своите отношения, мисли, чувства, думи и постъпки. Винаги първи признават грешките си, когато ги допускат.

Успех!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ