Брачни съвети за бизнес партньорствата

Брачни съвети за бизнес партньорствата

Брачни съвети за бизнес партньорствата

Със съпругата ми започнахме да приемаме покани за лекции на тема "Бракът с предприемач". Тя го нарича „брак с хаоса“. С нея никога не сме търсили услугите на брачен консултант, но работим усилено, за да приоритизираме връзката си, особено предвид натоварения ни график, включващ лекции, управление на 5 компании и писане на книги.

Оказва се, че бизнес партньорствата много приличат на браковете. Тъй като имам опит и в двете, реших да ви споделя уроците, които съм научил през годините:

1. Научете 5-те езика на любовта.

Книгата на Гари Чапман, „Петте езика на любовта“, е спасила множество бракове (включително моя), но – колкото и странно да звучи –  съдържа и страхотни съвети за бизнес партньорствата. Ако езикът на любовта на вашия съдружник е добре прекараното време, а вие демонстрирате любовта си чрез думи на одобрение, рано или късно връзката ще се разпадне. Също както ако единият говори немски, а другият – японски. Независимо колко силно викате, никога няма да се разберете. Щом научите езика на любовта на бизнес половинката си – от какво се нуждае тя или той, за да се почувства като пълноценна част от връзката, – ще можете да изразявате признателността си по-ефективно.

2. Няма нищо лошо в това, да си лягате ядосани.

Животът невинаги е само рози и шампанско, но това е нормално. Конфликтите могат да бъдат и полезни. Те са доказателство, че и вие, и партньорът ви сте отдадени на – и ангажирани с – връзката. Освен това бизнесите печелят от изобилието от подходи и гледни точки. Ако имате разногласия, приемете не само необходимостта да загърбите различията си, но и здравословния и дори продуктивен ефект на конфликтите.

3. Избягвайте личните нападки.

В споровете често се раждат пробиви, но понякога участниците в тях биват наранявани. Уверете се, че разногласията ви са насочени към благото на бизнеса, вместо към личностните недостатъци. Обвинителното сочене с пръст едва ли ще доведе до положителни резултати, за разлика от караниците, при които и двете страни работят за преодоляване на проблема със стремеж към обща цел.

4. „Изключете“ разсейващите фактори.

Браковете процъфтяват при пълната ангажираност и на двамата съпрузи. Същото се отнася и за бизнесите. Открийте място, на което да прекарвате време с партньора си, далеч от звънящите телефони и въпросите на служителите. Дали ще е местен бар, в който да изпиете по 1-2 бири, или парк, в който да се разходите, създайте физическо пространство за водене на продуктивни дискусии.

5. Приоритизирайте индивидуалните разговори.

Когато трябва да обсъждате конкретни теми с партньора си, уверете се, че не просто подскачате от точка на точка в списъка. Отделете време за смислен разговор. Подредете приоритетите, но и се старайте наистина да слушате съдружника си. Дръжте под око (или ухо) едва доловимите промени, които може би сигнализират проблем или нуждата на партньора ви да обсъди нещо с вас.

6. Забавлявайте се!

Споделените преживявания изграждат връзки, които могат да ви бъдат от помощ в трудни времена (а всички преживяваме такива). Намерете време, в което да разнообразите рутината с някакви извънслужебни дейности. Така се разтоварвате от стреса, трупан в следствие на усърдния труд, който полагате, за да реализирате мечтите си.

7. Имайте куража да кажете „Съжалявам“.

Всички се мислим за прави, но това невинаги е така. Никой не е безукорен и няма нищо срамно в това, да признаете вината си, когато неизбежно допуснете грешка. Бъдете достатъчно зрели да приемете недостатъците си и помнете, че да сте прави не е голямата ви цел. Успехът на бизнеса е по-важен.

8. Използвайте взаимно силните си страни.

Всички имаме различни дарби и умения, затова постигнете максималната си ефективност, като разпределяте работния товар според предимствата си. Когато правите нещо, което обичате, рядко го усещате като работа. Предвид факта, че всички трябва да се занимаваме с неприятни за нас задачи, може би е добра идея да използвате силните страни на партньора си, за да компенсирате своите слабости.

9. Не се сравнявайте с другите!

Помнете, че каквото и да виждате в другите бизнеси, то е малък къс от айсберга, а не цялата картина. Да се чувствате неудовлетворени, защото сравнявате фирмата си с други компании, не поражда растеж.

Бизнес партньорствата – също като браковете – не могат да вървят на автопилот. Да се държите със съдружника си така, както се отнасяте с романтичната си половинка, отвежда и двама ви до много по-силни позиции. Обединеният фронт означава готовност заедно да се справяте с предизвикателствата по-добре, отколкото сами.

Майк Михалович, американски писател, предприемач и преподавател, за American Express

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ