Подводен робот с изкуствен интелект ще "селектира" улова при дънно тралене

Подводен робот с изкуствен интелект ще селектира улова при дънно тралене

Подводен робот с изкуствен интелект ще "селектира" улова при дънно тралене

Изследователи разработват подводен робот, който работи с помощта на технология за изкуствен интелект. Предвижда се роботът да бъде използван от екипажите на кораби, които извършват риболов чрез дънно тралене, предаде ДПА.

Риболовните кораби, известни като траулери, използват специална мрежа (трал), която е спусната до морското дъно. С нея ловят риба, но често в трала попадат и морски обитатели, чийто улов не е желан или не е разрешен. Този нежелан улов е известен като "прилов". 

Обикновено екипажите на траулерите изваждат от мрежите риби и други морски обитатели, които не са цел на улова им, след което ги връщат обратно в морето. Често обаче те са ранени или са умъртвени вследствие на траленето, пише ДПА. Чрез използването на новия подводен робот се цели да бъдат избегнати тези практики, пише БТА. Създателите му са го нарекли "Смартраул" (Smartrawl, по аналогия с "умен трал" - бел. ред.). Роботът анализира размера и вида на морските обитатели, които са попаднали в риболовното съоръжение. Те се заснемат с подводна камера и изображенията им се анализират от технологията за изкуствен интелект. Тя подава команда за "освобождаването" или за задържането на морските животни, уловени чрез трала. Това става в зависимост от това дали те са цел на улова и дали рибарите притежават съответните разрешителни, за да ги ловят. Морските обитатели се "освобождават от умния трал" чрез компютърно управляван роботизиран портал.

Технологията е разработена от учени от изследователския център "Лайл" към Университета "Хериот-Уат" в Единбург, регионалната столица на Шотландия, Обединеното кралство.

Подводният робот е съвместим с траловете, използвани от различни риболовни кораби, независимо от тяхната водоизместимост, отбелязват създателите на новата технология. С нейна помощ рибарите ще могат да програмират траловете, така че да улавят определени морски обитатели, в зависимост от техния размер и вид, както и на база определените им квоти за улов.

Така ще бъдат избегнати практиките на "прилов" и няма да се стига до умъртвяването или нараняването на морски животни, чийто улов е забранен или не е необходим. 

Част от новата технология вече е тествана в реални морски условия. Планирани са нови тестове по-късно тази година. Те ще бъдат проведени с помощта на изследователския кораб "Атлантиа" (Atlantia) край бреговете на Шетландските острови.

"Уверени сме, че (благодарение на "умния трал" - бел. ред.) нежалният улов на морски обитатели и изхвърлянето им скоро ще останат в миналото. Така ще бъдат запазени ценни морски видове", заяви създателят на "Смартраул" проф. Пол Фернандес от изследователския център "Лайл" към Университета "Хериот-Уат" в Единбург.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ