Учени смятат, че са на крачка от синтеза на метален водород

Учени смятат, че са на крачка от синтеза на метален водород

Учени смятат, че са на крачка от синтеза на метален водород

Британски учени смятат, че са на крачка да постигнат теоретично описаното състояние на водорода, при което той добива свойствата на метал, съобщи Би Би Си.

Те са успели да подложат водород на толкова високо налягане, че газът е преминал в твърда кристална форма. Следващата стъпка е синтезът на т.нар. метален водород, казват учените пред списание „Нейчър“.

Съществуването на металния водород е теоретично предсказано преди 80 г. Той би могъл да се използва в ново поколение още по-бързи компютри и за ракетно гориво.

Учените са използвали клетка с диамантени наковални, за да компресират образеца на молекулярния водород. Конструкцията на клетката представлява два конични диаманта един срещу друг. Те насочват натиска върху пространство с диаметър по-малък от 1 мм, в което се намира образецът от компресирания материал.

Обемът на използвания водород не превищава един кубически микрон – колкото е размерът на червено кръвно телце, пояснява Филип Даладей-Симпсън от Единбургския университет.

„Използваме груба сила. Върху диамантире се прилага около 1 т натиск, за да се създаде огромно налягане, разказва ученият.

Екипът е успял да постигне налягане от 350 гигапаскала при стайна температура – съпоставимо с налягането в центъра на Земята. При такова налягане молекулата на водорода преминава първо в течно, а след това в твърдо състояние.

С увеличаването на налягането атомите на водородната молекула се прибличават все по-плътно и електропроводимостта в кристалите нараства.

Атомите на водорода трябва да се уплътнят така, че електроните им да станат общи, както при металите – това е следващата стъпка, за която говорят учените.

Според тях за постигането на метален водород ще е необходим натиск от под 450 гигапаскала при стайна температура.

Според теорията металният водород може да бъде идеалният свръхпроводник, работещ при стайна температура. Има и хипотеза, че металният водород съществува в естествено състояние в недрата на някои от гигантските планети – на Юпитер например.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ