18 съвета за млади лидери от един студент

18 съвета за млади лидери от един студент

18 съвета за млади лидери от един студент

Лидерството трябва да се гради от най-млада възраст. За да стане това, е нужно да възпитаваме в себе си качества, които ще заздравят характера ни и ще подобрят отношенията и комуникацията ни с околните. Студентът Хун Во от Небраска, САЩ, дава за „Хъфингтън поуст” 18 съвета, които ще помогнат на младите лидери да стъпят на пътя към успеха.

1. Бъдете самоуверени, но не бъркайте самоувереността с арогантност. Винаги трябва да разбирате много добре нещата, за които говорите, и да ги предавате на другите с чувство на убеденост.

2. Най-важното в лидерството е визията. Идеята е да показвате нови и оригинални гледни точки към нещата. Да имате собствено разбиране и интерпретация на важните въпроси и проблеми, което ви отличава от другите. Да мислиш критично означава да не приемаш нищо като валиден сам за себе си факт. Винаги търсете собственото обяснение и ъгъл.

3. Вдъхновявайте другите да действат, като давате за пример собствените си действия, отдаденост и сериозна работа в името на един по-добър свят. Помогнете на хората да се присъединят към вашата кауза, ако искат да помогнат.

4. Бъдете амбициозни и не се бойте да поемате рискове. Не се бойте от идеализма си. Ако някога се провалите, ще откриете какви са силните и слабите ви страни и ще станете по-пособни да се борите за в бъдеще. Само като опознаете ограниченията си, ще можете да достигнете върха на потенциала си. Разбира се, с опита тези ограничения ще намаляват.

5. Никога не позволявайте да ви казват, че не можете да направите нещо. Ако чувствате, че в света има липса, запълнете тази празнина. Не се страхувайте и не позволявайте да ви разубедят. Всички големи постижения в миналото са изглеждали на повечето хора невъзможни. 

6. Бъдете организирани. За да работите ефективно, това ви е много нужно. Ако не сте организирани, ще забравяте важни неща.

7. Научете се да обличате мислите си в слова по убедителен и завладяващ начин. Това означава и да бъдете в състояние да делегирате задачи и ясно да комуникирате очакванията си.

8. Определяйте целите си и бъдете верни на плановете си. Понякога структурата, крайните срокове и плановете не са най-добрият начин да ръководите. От време на време е по-ефективно да се оставите на течението и да търсите нова възможност. Въпреки това обаче винаги трябва да помните крайната си цел. Бъдете търпеливи за достигането й. Движете се със собствено темпо.

9. Нека вашият проект, кампания или ново начинание решава някакъв проблем. Трябва ясно да си уточните какъв е този проблем и как ще го разрешите.

10. Познавайте силните и слабите страни както на самите себе си, така и на екипа си. Да бъдете лидери невинаги означава, че вие сте най-интелигентният или способен човек в една група. Това означава, че имате умението да организирате хората и да използвате набора от умения на всеки от тях по възможно най-добрия начин. Лидерството не е проста задача – не всеки е способен да бъде лидер. Но ако изпитвате истинска страст към работата си, не само ще бъдете успешни, но пред вас и мечтите ви няма да има граници. Малко материални неща ще могат да забавят устрема ви, защото ще ви движи една истинска страст.

11. Бъдете справедливи. За да си спечелите доверието и уважението на последователите си, трябва да бъдете честни. Ако се появи интересна възможност, не я прехвърляйте веднага на приятелите и най-близките си колеги. Съобщете за нея на всички и нека всеки има равен шанс да се пребори за нея.

12. Бъдете умни. Ако нещо не се получава, опитайте друг метод. Ако нямате достатъчно ресурси за даден проект, потърсете източник, от който да ги привлечете. Научете се да си намирате добри и надеждни партньори, които да ви помагат по пътя напред.

13. Бъдете оптимисти. В крайна сметка, оптимизмът е едно от най-важните неща, когато искаме да променим света към по-добро. Добрите очаквания имат навика да се сбъдват.

14. Помнете, че сте млади. Бъдете енергични! Недейте винаги да бъдете сериозни. Признайте, че сте още млади и се радвайте на това, което младостта има да ви даде.

15. Свързвайте се! Непрекъснато правете необходимото да си изграждате обширна и разнообразна мрежа от приятели и колеги. Никога не се знае кога някой ще ви потрябва. Широката мрежа от познанства е винаги от полза. Ако искате да се свържете с някого, когото не познавате, просто се представете или подайте виртуална ръка за приятелство в някоя от социалните мрежи.

16. Разбирайте кога трябва да критикувате и го правете, когато е необходимо. Ако член на вашия екип поеме задача доброволно или приеме такава от вас, значи дава обещание, че ще я изпълни. Понякога обаче има валидни причини това да се окаже невъзможно. В такива случаи трябва да приемете това спокойно. Не се колебайте обаче да бъдете откровени с хора, които се провалят без уважителна причина и когато сте обяснили ясно очакванията си.

17. Намерете си дясна ръка. Това е човекът, на когото винаги можете да имате доверие. С когото споделяте всичко и който ще ви помага да забелязвате неща, които иначе бихте пропуснали и ще ви съветва тогава, когато не знаете какво да направите.

18. Знайте кога да се вслушвате в другите и кога – да слушате само себе си. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ