Ако изборите бяха днес

Ако изборите бяха днес

Ако изборите бяха днес

Ако изборите бяха днес, то в парламента щяха да влязат с почти пълна сигурност пет партии. Бариерата от 4% биха преминали ГЕРБ, БСП, ДПС, „Атака” и „България на гражданите”. Това показват  резултатите от национално представително изследване на „Алфа Рисърч”, проведено в периода 22-27 март, сред 1050 пълнолетни граждани, подбрани по метода на квота въз основа на признаците пол, възраст и образование.

Ако изборите бяха днес, при около 55-57%  избирателна активност (3,5 - 3,6 млн.) ГЕРБ биха могли да достигнат около 35-38% от действителните гласове, БСП – около 30%, Атака и ДПС - по около 10%, а „България на гражданите”– 4-5%.

От това дали и други политически сили ще преминат бариерата и, съответно, какъв ще бъде „бонусът” от преразпределението на гласовете на останалите под чертата партии, ще зависи каква коалиция ще се формира и доколко устойчиво би било следващото управление и парламент. За разлика от предишни избори обаче, когато имаше вълна на надежда към новите партии и кампанията не беше от водещо значение, сега точно тя ще е определяща както за позициите на големите, така и на по-малките политически сили, заключават от „Алфа Рисърч”.

На въпроса "Бихте ли гласували?" едва 42% от анкетираните са сигурни, че ще отидат до урните. 28 на сто се колебаят, като обикновено само половината от тях взимат решение в полза на вота. Почти всеки трети не е сигурен дали ще подкрепи политическата сила, която в момента е избрал. Тази висока степен на мобилност и „оглеждане” може да доведе до съществени размествания в хода на кампанията, а ако „колебаещите се недоволни” не намерят достатъчно атрактивна алтернатива, избирателната активност може да остане доста под тази от парламентарните избори през 2009 г., коментират от „Алфа Рисърч”.

Оставката на Бойко Борисов  е довела  до вътрешна консолидация сред привържениците на ГЕРБ и повишаване на мобилизацията им за гласуване. Партията бележи ръст от 1% спрямо януари и достига 21,9% подкрепа сред всички избиратели.

При БСП, обратното, е налице негативен тренд и поне за момента тя не извлича електорални дивиденти от социалното недоволство. Бележи спад с 1,5% спрямо януари (до 17,4%), като мобилизира твърдите си симпатизанти, но не успява да прибави нови, показват резултатите на „Алфа Рисърч”.

Залагайки на съчетанието от радикализъм, национализъм и щедри социални обещания, Атака бележи значителен ръст и достига 5,5%. Подкрепата й нараства главно сред хората с по-нисък социален статус от средното поколение в София и малките градове. Тя обаче, заедно с Национален фронт за спасение на България (НФСБ), е най-застрашена от консолидирането на евентуална партия на протестиращите. Всеки пети неин симпатизант и всеки трети на НФСБ е готов да подкрепи такава партия, срещу едва всеки десети от привържениците на ГЕРБ или БСП.

ДПС запазва обичайните в изследванията 4%-5%, както и висока мобилизация за гласуване, но като цяло е налице лек спад спрямо подкрепата къмпартията непосредствено преди парламентарните избори през 2009 г.

Сред  губещите от протестите на гражданите е и Движение България на гражданите – спад от 1,7% спрямо януари. Сегашните 3,9% от всички избиратели му дават шанс за присъствие в следващия парламент, но кампанията ще е от ключово значение за партията на бившия еврокомисар Меглена Кунева, коментират от „Алфа Рисърч”.

От останалите партии, ДСБ-Единство и НФСБ са в най-добри позиции за преминаване на 4%-та бариера, но имат противоположни проблеми. За ДСБ-Единство това е разширяването на твърдото ядро, за НФСБ – сплотяването на симпатизантите от периферията, които  са едни от най-склонните да променят вота си.

Цялото проучване на "Алфа Рисърч" може да видите тук.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ