Бернанке: Имотите и безработицата не позволяват на кризата да си отиде

Бернанке: Имотите и безработицата не позволяват на кризата да си отиде

Бернанке: Имотите и безработицата не позволяват на кризата да си отиде

Щатската икономика още не е излекувана от дълбоката рецесия. Особена тежест върху нея все още упражняват недвижимите имоти, които спират растежа, заяви председателят на Федералния резерв Бен Бернанке.

„Икономиката ни е далеч от това, което бихме искали да бъде”, отбеляза той на пресконференция.

По-рано през седмицата от Федералния резерв обявиха, че оценената му на 600 млрд долара програма за изкупуване на облигации ще провокира кратък период на слаб растеж преди края й на 30 юни.

През първото тримесечие на годината най-голямата икономика на света отбеляза ръст едва с 1,8%. За сметка на това безработицата в САЩ все още е висока – 8,8%.

В най-дълбока депресия обаче е имотният пазар, който е и основната пречка пред възстановяването на икономиката, убеден е Бернанке. Продължават да се конфискуват имоти с изтекла ипотека и много семейства разбират, че дължат за къщите си повече, отколкото те струват.

„Очевидно е, че проблемите на пазара за работна ръка и на имотния пазар са свързани”, добави той.

Председателят на Фед цитира проучвания, които показват, че заемите, предоставени от финансови институции за обществено развитие на фирми и частни лица, могат да подпомогнат икономическата активност. Така бизнесите ще генерират данъци, които на свой ред ще позволят на правителството да похарчи парите в полза на засегнатите общности, съветва Бернанке.

Скокът на цените породи страхове от инфлация и Федералният резерв попадна под обществен натиск да въведе по-строга финансова политика. Според няколко висши служители на Фед, централната банка трябва да действа бързо и да ореже неоснователно раздутия си бюджет. Вече няколко големи световни банки реагираха на ценовия натиск с вдигане на лихвените ставки.

Бернанке обаче даде да се разбере, че високият процент на безработицата, огромният размер на изгубените средства и нивата на инфлацията не позволяват на централната банка да оттегли подкрепата, която оказва на държавата. Според него, икономиката следва умерен ход на възстановяване и вече виждаме подобрения на пазара за работна ръка, които са „добре дошли, макар и постепенни.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ