Не отлагай днешната работа за утре!

Не отлагай днешната работа за утре!

Не отлагай днешната работа за утре!

Знаете ли какво е „прокрастинация”? Тази сложна дума описва едно често срещано явление – постоянното отлагане на днешната работа за утре. Един от най-сериозните изследователи на този феномен е Джоузеф Р. Ферари. Той е професор по психология и автор на книгата „Още ли си губите времето? Ръководство по приключване на недовършените дела”.

Та, според Ферари, нормално е всеки да си губи времето. Но, отвреме навреме! По тази причина, не всеки е прокрастинатор, а само 20% от населението на Земята. Цифрата е постоянна величина във всяка една страна, независимо от географските ширини – 20% постоянно отлагат важните задачи за после както във Венецуела, така и в Полша, Австралия и Саудитска Арабия. Закостенелият прокрастинатор не може да се промени сам, нужна му е помощ от психотерапевт, казва още Ферари.

За останалите, които усещат, че забавят темпото и напоследък се поддават на изкушението да отлагат днешната работа за утре Ферари има много полезни съвети, доказали ефективността си чрез сериозни изследвания.

Но първо, казва той, анализирайте причаната за склонността да отлагате. Може да е заради страх от провал, или пък да робувате на мита, че работите най-добре, когато сте притиснати от краен срок.

Причините и оправданията обаче са лечими и отложената работа трябва да се свърши, категоричен е Ферари. Затова, като първа мярка, съставете списък на задачите в краткосрочен план (за деня), средносрочен (за седмицата или предстоящите 10 дни) и в дългосрочен план (месец). Подредете ги като приоритети и отначало изпълнявайте само най-спешните. После се заловете с най-трудните – ако продължавате да ги отлагате обемът от работа ще ви се струва още по-плашещ.

Ферари не приема и често срещаното извинение, че компютрите и разговорите по мобилните телефони ни отвличат от преките ни задължения. Трябва просто да въведем малко ред в отношенията си тях, казва професорът и дава разумен алгоритъм на поведение:

„Проверявайте електронната си поща веднъж на час. Не отговаряйте на всички, получени до момента писма, освен ако много не се налага. Въобще не отваряйте писмата, ако в момента нямате време да се занимавате с тях. Трийте на момента излишните съобщения, за да не се трупат в папката „Входящи”.

В офиса преценете кой от вашите колеги е най-продуктивен и се съюзете с него. „Работете в група, обкръжете се с хората, които успяват да свършат работата си навреме. Пробвайте да следвате модела на поведение на този, който е най-ефективен”, съветва Ферари.

Избирайте и преценявайте внимателно проектите, в които участвате, препоръчва още той. „Мнозина се считат за длъжни да се включат в колкото се може повече и по-мащабни проекти на компанията. Умната стратегия е точно обратната – концентрирайте вниманието и усилията си само върху няколко задачи или само върху няколко клиента, дайте всичко от себе си и тогава ще блеснете много повече”, смята Ферари.

За финал той оставя най-важния извод: „Баба ми, която беше италианка, казваше „Някои хора не престават да се излежават, докато не се подмокрят!” Затова, нека прокрастинаторите стигнат до дъното! Нека преживеят тежък провал! Само това може да ги накара да преосмислят поведението си!”

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ