Новите правила на лидерството

Новите правила на лидерството

Новите правила на лидерството

Пролетта е във въздуха, дните стават по-дълги и минзухари надигат глава с надежда. И все пак, има мрачни времена за твърде много хора, търсещи работа, дори лидери и мениджъри с впечатляващи автобиографии. Причината за това? Изискванията на глобалната икономика толкова бързо еволюират, има непрекъснат глад за ярки таланти, но това, което остава като най-важното качество е непрекъснато обучение. Изостанете ли, можете да отпаднете от надпреварата, пише Меган Брио, бизнес консултант.

Наскоро имах възможността да прегледам доклад, изготвен от анализатора от Deloitte Джош Берсин, в който той прави своите прогнози за следващата година. Този текст е вдъхновен от неговите изследвания и анализи. „В днешната икономика няма начин някой експерт да покрива всичките аспекти на областта, в която работи. Модерният „ренесансов” човек е този, който знае как да се учи. Това е наистина голямо и изключително важно”, пише в доклада си Берсин.

Малки и големи компании от всякакви отрасли се опитват да отговорят на най-новите тенденции. Разходите за Learning and Development (обучение и развитие) през настоящата година ще се увеличат с 12%, което е най-големият скок от почти десетилетие. Целта е обучението да бъде внедрено в културата и процесите на компаниите. Също така има обучения, уъркшопи, конференции и персонални обучени, но най-успешните стратегии са тези, които правят изучаването в един непрекъснат процес в метаболизма на компанията.

За лидерите, това е трудно предизвикателство и вълнуваща възможност да се ангажират и задържат най-добрите таланти. Трябва да отправите погледа си към хоризонта, да опрете ухо на земята и да усетите посоката на вятъра. Нуждите на вашата компания непрекъснато се променят и вие трябва да бъдете една крачка напред.

Как? Започнете с разбирането, че промяната се случва в безпрецедентни темпове, че новите технологии могат да нарушат и най-добре скроени планове, че конкуренцията е жестока. Тези дни победи не са, за да си почиваме, а за да отскочим от тях на следващото стъпало. Удовлетвореността = Застой.

Лидерство, разхождайки се наоколо между хората може да звучи и изглежда като от каменната ера, но няма заместител. Изключително важно е да излезете и да се разходите и да видите как изглеждат в действителност, да сте наясно кой какво точно прави, как работят процесите, говорейки с хората вие разбирате какво точно се случва. Ще се изненадата колко много лидери в наши дни се крият и избягват контактите с останалите хора. Не е много умно. Излезте от големия кабинет, в който сте се свили и научете какво става!

Разберете и овладейте безграничното бъдеще на работата. Технологиите направиха до голяма степен границите безсмислени, не само между отделните страни, но и между компаниите и техните собственици, работници, партньори, клиенти и дори и конкуренти. Това е разнообразна, между-културна нова парадигма с по-уеднаквена структура, която тясно се свързва с всички нови технологии и социални медии.

Талантът е безценен. Има огромна конкуренция, да се наемат най-добрите, най-вече хора с превъзходни и специализирани технологични и творчески умения. Традиционните пътища на кариерата и описания на работата може да откажат тези хора. Бъдете гъвкави  и работете с талантите. Нагласете работата така, че да осигурите на талантите пълна свобода и продуктивност. Ако не го направите те просто ще си намерят компания, която ще го направи.

Прегърнете развиващите се пазари! Има огромна енергия и вълнение в Индия, Китай, Бразилия и Източна Европа. Уверете се, че разбирате тези икономики и използвайте всяка възможност да ангажирате компанията си с тях. В тези тежки времена всички имаме нужда един от друг.  Скромността може да е изключителен бизнес инструмент.

Правилата на лидерството непрекъснато се променят. Останете ангажирани, непредубедени, технологично разбиращи и готови за непрекъснато обучение, не само индивидуално, но като основна политика на компанията. Това са отличителните белези на лидерите от 21 век.

Направете списък на всичко, което трябва да научите и развиете. Бъдете конкретни. След това проверете списъка за области, в които трябва да се направи повече. Предприемете действия да подобрите уменията си в тези области.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ