Оптимизъм - това значи успех!

Оптимизъм - това значи успех!

Оптимизъм - това значи успех!

Дали чашата е наполовина пълна? Има ли някакво значение? Ако управлявате бизнес – да. Начинът, по който мениджърите гледат на ситуацията и я описват е от ключово значение за корпоративното развитие.

Тези, които имат позитивна гледна точка, продават по-добре, по-малко подтиснати са и по-мотивирани, пише сп. Entrepreneur.

Оптимистите печелят повече. И се чувстват по-печеливши. Как да бъдете един от тях?

Спрете да възприемате неуспеха като постоянен и краен. По-скоро преценявайте нещата така, че „това полугодие беше зле, но следващото ще е по-добре”.

И не генерализирайте. Не използвайте фрази от рода на „Счетоводителите винаги правят така!” или „Техниците все имат претенции”. По-правилно е да казвате „Трябва да наема друг счетоводител/ техник. Този не си върши достатъчно добре работата.”

Д-р Мартин И. П. Селиман провежда повече от 600 проучвания на влиянието на позитивните и негативните възприятия върху бизнеса.  Той установява, че оптимистичните изказвания и обяснения водят до добри резултати, а песимистичните – по-често до задънена улица и катастрофа, точно каквато предвиждат.

Ето няколко извода на Селиман, които доказват, че оптимистите, освен всичко друго са и по-добри ръководители:

  1. Оптимистите правят повече пари. Те са по-лоялни. Проучвайки застрахователни агенти, Селиман разбира, че тези от тях с най-позитивна риторика продават 88% повече застраховки. Агентите, които са най-големи песимисти са три пъти по-склонни да се отказват – както от работното място, така и от това да убеждават и да изпълняват задълженията си.
  2. Позитивно настроените реалисти са най-добрите ръководни кадри. Такива хора наистина има. Под оптимизъм тук не се има предвид идеализъм и самозаблуда, а възможно най-правилното оценяване на развитието на ситуацията. Оптимистите трябва да са „опционисти”, т.е. да виждат дори и най-необичайните опции.
  3. Песимистите наистина оценяват ситуацията по-точно. Оптимистите оценяват хубавото правилно, а лошото нереалистично. И в точно това е техния талант. Така те са сигурни, че все пак има друг изход и мислят разчупено и скандално ефективно.
  4. Няма лошо да сте песимист, ако работата ви задължава постоянно да сте точни. В случай, че предвождате екип обаче е по-хубаво да имате вяра.
  5. Песимистите по-лесно изпадат в депресия, а това пречи. Проучването на Селиман сочи, че когато оптимист изгуби работата си, му трябват 6 седмици, за да се почувства добре и да навлезе в ново работно място. На песимиста са му необходими 6 месеца.
  6. Оптимистите са упорити и затова лесно дърпат напред. Всички знаем, че понякога успехът зависи от набирането на един телефонен номер, макар и двадесети по ред. 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ