Парадоксът на бързите победи

Парадоксът на бързите победи

Парадоксът на бързите победи

Всички нови лидери си приличат – те искат бързо да постигнат високи резултати. Това е съвсем разбираемо. Влизайки в кабинета на изпълнителния директор, те са изпълнени с енергия и идеи как да докажат себе си. Искат да впечатлят шефовете си, които са им гласували доверие и да постигнат бързи победи.

Тази тенденция улови нашето изследването, което проведохме в 5400 компании. Но то показа и още нещо – след първата година двама от всеки петима лидери започват да се представят зле.

Защо се случва така? Къде грешат и защо не могат да постигнат устойчиви резултати. Ние регистрирахме един парадокс – силното им желание да постигат бързи победи им пречи да бъдат успешни в по-дълъг период от време.  Но все пак не всички имаха подобно нерадостно представяне. Мнозина млади лидери бяха извършили истински подвиг в своята работа.

Ние успяхме да регистрираме пет причини за парадокса на бързите победи - прекаленото фокусиране върху детайлите, негативната реакция към критиката, незачитането на другите, прибързаните заключения и налагането на силен контрол върху хората. Повече от 60% от лидерите, които показват спад в работата си правят някоя или няколко от тези най-типични грешки.

1. Прекалено се фокусират върху детайлите
Най-често новите шефове не могат да разграничат важното от маловажното в работата си. В търсене на бърза победа, те се опитват да овладеят поне един аспект от новата дейност. Но често се оказва, че е второстепенен. И дори да донесе бърз резултат, той не е траен. Фокусирайки се върху един детайл от работата, новият мениджър не отделя достатъчно внимание за останалите свои големи отговорности.

2. Не приемат критика
Голяма част от младите лидери изобщо не слушат и не приемат критиката. За тях тя е необективна, враждебна, съпротива на стария апарат срещу промяната. Да, но не винаги е така. Освен това, изкачвайки се бързо нагоре, голяма част от представящите се слабо лидери се оказва, че твърде много са си повярвали. Те имат чувство за непогрешимост и никаква чуваемост към критични бележки. Така, вместо да уловят предупредителните сигнали за наближаващи проблеми, те често се удрят челно в тях.

3. Не зачитат хората, с които работят
Когато лидерите встъпват в нова длъжност, убедени в своята непогрешимост и неизбежно израстване в йерархията, те могат да започнат тотално да не зачитат хората около себе си. Никой не е в състояние сам да извлече цялата работа. Без да делегира и без да се доверява шефът  може да остане сам капитан на потъващия кораб.

4. Прибързва със заключенията
Някои лидери с надеждата да постигнат бърза победа започват големи проекти твърде бързо. Няма лошо, понякога ситуацията изисква спешни действия. Но у екипа остава усещането, че новият шеф е дошъл на поста с предварително готово решение, без да познава в детайли работата. И ако е така логично е да сбърка.

5. Налага силен контрол върху помощниците си
Лидерите, които отскоро са в тази роля, често допускат грешката да вършат неща, които не са тяхна работа, защото не вярват на другите. Те подценяват усилията да се сработят с най-близките си помощници в компанията. Изключват ги при изготвяне на визията, целите и ценностите. Отблизо следят действията им и непрекъснато показват превъзходство. Вследствие остават сами, без съратници и изолирани.

Установихме, че неуспехът на новите лидери обикновено е комбинация от изброените причини. Забелязахме, например, че тези, които са силно фокусирани върху детайлите са склонни да прибързват със заключенията и да контролират отблизо помощниците си.

Установихме също, че лидерите, които трудно приемат критиката са склонни да не зачитат правата на другите.  

Как могат новите лидери да избегнат парадокса на бързите победи? Не като се откажат от високите резултати в кратки срокове.

Нашият анализ показва, че новите лидери, които са най-успешни също са много  фокусирани върху бързите победи. Но знаят правилния път до тях. Вместо да повеждат поход, в който да се докажат пред другите, те преследват това, което ние наричаме “колективна бърза победа”. Това означава постижения, които доказват добрата работа на целия екип.

Тук на преден план излиза способността на лидера да управлява група от съвсем разнородни личности. Фокусът върху колективните бързи победи гарантира, че работата ви като лидери ще бъде успешна. Как можете да постигнете колективни бързи победи?

Опознайте екипа
Никоя среща с подчинен не може да замени натрупаните впечатления в действие. Работейки за постигането на бърза колективна победа мениджърът създава уникални възможности да научи кои са силните и слабите страни на всеки, какво го мотивира и какъв е духът на екипа.

Накарайте хората да вярват
По определение колективните бързи победи ви заставят да включите екипа в своя успех. Вместо да гледат отстрани вашите подчинени трябва да бъдат напълно ангажирани и потопени в играта. За да се случи това, те трябва да работят върху значими задачи, с изпълнението на които после ще могат да се гордеят.

Разберете несигурността
Лесно е да подцените (или да пренебрегнете) безпокойството, което вашето назначение създава сред тези, които ще ви бъдат подчинени. Ако се фокусирате единствено върху собствената си промяна, ще пропуснете да оцените, че вашите хора също преминават през трудни времена. Ранното фокусиране върху колективните постижения ще намали тяхната несигурност и ще изпрати ясен сигнал, че за вас успехът е резултат от усилията на екипа.

Бъдете скромни
Прекалено много лидери тръгват към нова позиция така, сякаш няма какво да научат. Показвайте, че всяко мнение има значение, че не сте безгрешни, че опитът и знанията на най-добрите в екипа имат значение за вас. Не забравяйте – не сте безгрешни. Ако сте по-скромни ще се радвате на по-голямо доверие. Търсейки съвети, вие показвате уважение към възможностите на екипа и показвате желанието си да се учите.

Марк Ван Бърен и Тод Сафърстон, текстът е публикуван в списание „Мениджър”

МАРК ВАН БЪРЕН е мениджър изследвания в Американското общество за обучение и развитие (ASTD).  ТОД САФЪРСТОН е изпълнителен директор на Корпоративния мениджърски борд, консултантска фирма, базирана във Вашингтон, САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ