Петте най-разрушителни за бизнеса фрази

Петте най-разрушителни за бизнеса фрази

Петте най-разрушителни за бизнеса фрази

Колко пъти сте присъствали на работна среща, чийто градивен потенциал секва в мига, в който някой каже две-три разрушителни думи? Тези неща стават всеки ден. Една негативна забележка, една песимистична гледна точка могат не само да сломят духа на целия екип, но и да дерайлират цяла една стратегия. Какво ли би постигнал екипът ви, ако само можехте да елиминирате следните пет разрушителни фрази от речника му?

1. Не мога (попълнете според случая)

Малко думи са по-страшни от „Не мога”. Да, това всъщност са две думи, но истински страшната е „Не”. Това е един от най-често използваните начини за отхвърляне на отговорност. То е просто друг начин да се каже „Няма” – като в изречението „Няма да направя необходимото, за да си свърша работата”. Помнете, без значение дали мислите, че можете или не можете... прави сте.

2. Не се прави така.

Както всяко друго нещо в историята, в един или друг момент нещата се променят. Да поддържате статуквото в бизнес практиките може и да ви задържи по течението, но ако искате да изпъкнете, ще трябва да действате и мислите различно от останалите. Великите идеи и решения се раждат от революционери, които шофират извън платното. Нищо революционно още не се е родило от вършенето на работата „както трябва”.

3. Невъзможно е.

Баща ми веднъж ми каза, че единственото невъзможно нещо за един мъж е да роди дете. Всичко друго било някъде в сферата на възможностите. Отговорих му: „Не можеш да направиш небето зелено!” Тогава той нарисува картина... със зелено небе. Да, това бе алтернативна реалност, но схванах мисълта му. Ограничават ни единствено бариерите, които слагаме в собственото си полезрение. Освен това, в рамките на собствената си логика, баща ми грешеше. В един филм Арнолд Шварценегер успя дори да роди.

4. Ако само имахме парите...

Много предприемачи и мениджъри, включително и аз, често мечтаем и говорим за безкрайните бизнес възможности, които биха се открили пред нас, само ако имахме гъвкавото рамо на големите пари. За съжаление, вие едва ли разполагате с 150-те милиарда паричен резерв на Apple, така че – свиквайте. Помнете обаче, че дори Apple започнаха от малък гараж с няколко долара по джобовете на основателите си.

5. Проблемът е (попълнете според случая)

На света има 7 милиарда души, 6,999 млрд. от които много, ама много добре умеят да откриват проблемите (отбележете все пак, че това не е научно твърдение). Останалите са успешни бизнес лидери, които много, ама много добре умеят да откриват решенията. Единственият момент, когато думата „проблем” трябва да се споменава на среща, е, ако е предшествана от думите „Мисля, че намерих решение за този...”.

Ако искате да се откроите като бизнес лидер, изличете тези фрази от речника си. Това е нещо повече от позитивно мислене – това е необходимостта от позитивно действие. За да вдъхновите и колегите си да направят същото, ви предлагам на следващата работна среща да поставите буркан за глоби. Всеки, който промълви една от гореизложените фрази, трябва да пусне банкнота в бурканчето. Нека само глобата за думата „Не мога” да е двойна. Тя е толкова разрушителна и дразнеща, а и, да си признаем, са си направо две думи.

Питър Гаска, основател на WildCreations.com и Jumpoff.co – компании за продукти за деца, които подкрепят активно най-младите предприемачи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ