Работата със съдружник - нож с две остриета

Работата със съдружник - нож с две остриета

Работата със съдружник - нож с две остриета

Две глави по-добре ли мислят от една? Ако попитаме съоснователите на Google, Ben&Jerry's и Intel например, отговорът определено ще бъде да!

Лесно е да си представим идеалния бизнес партньор като човек, който предлага ценни съвети, споделя тежестта на работата с вас и инвестира изкараните си с тежък труд пари в бизнеса.

В това да имаш бизнес партньор обаче има както положителни, така и отрицателни страни. Ако сериозно мислите да обедините сили с някое заинтересовано лице, трябва да обмислите всичко, което може да се обърка или напротив – да се подобри с новото партньорство. Длъжни сте и да разсъдите как да предотвратите провалите и да се подготвите за различни сценарии.

Експертите Риева Лезонски, Мария Валдес Хобрич и Карън Акселтън основават сайта SmallBizDaily.com, за да помагат на предприемачи и на техните малки бизнеси с ценни съвети. Трите консултират бизнесмени и пишат книги за стартъпите вече над 30 години. Ето и съветите им за плодотворно и хармонично бизнес партньорство:

1. Осъзнайте, че да работиш с бизнес партньор си има и плюсовете, и минусите.

Партньорството прави вас самите по-умни, а джобовете ви - по-дълбоки. Един от основните плюсове на такава договорка е, че разпределяте риска помежду си. Възможностите за инвестиране също се разширяват. Без значение дали говорим за финансова инвестиция или за познания и контакти, вие сигурно знаете около 40% от информацията в отрасъла си. Един добър партньор обаче ще запълни празнините.

Да не забравяме обаче и какво би могло да се обърка. Първо, разделяте парите на две. Ако сте сами, отговаряте само пред себе си. В партньорството обаче трябва да решите кой взема решенията, какво правите, ако не сте на едно мнение или искате различни неща.

2. Намерете си партньор, който е като Ин на вашия Ян.

Ключът към доброто партньорство е да се събереш с човек, чиито силни страни балансират вашите слаби. Безполезен е съюз между  двама души, които са много добри в маркетинга например, но нямат никаква представа от финанси. Балансът обаче трябва да бъде от равностойни вложения в общото дело. Ако вие работите по 20 часа на ден, а партньорът ви обича да ходи на голф следобед, съдружието ви е обречено. Трябва да бъдете на едно мнение по отношение на етиката и целите си.

3. Бъдете гъвкави.

Каквото и да определяте като правила, винаги трябва да можете да бъдете гъвкави. Една от основните отличителни черти на успешния бизнесмен е именно гъвкавостта. Когато стартирате бизнес, условията непрекъснато ще се променят. Привличането на партньор реално може да увеличи възможността за по-голяма гъвкавост, например чрез разпределянето на задачите и експертизата помежду ви.

4. Предвидете неочакваните събития. Още отначало трябва да помислите какво може да се обърка. Какво ако бизнес партньорът ви поиска да се премести или да се пенсионира? Ами ако някой се разведе? Ако, не дай си Боже, някой почине неочаквано? Всички тези вероятности не бива да изпращат бизнеса ви в пропастта. Много партньорства са между роднини или приятели, където хората обикновено базират всичко на близостта си и на сляпото доверие. В такива ситуации всяко скарване и промяна в семейното положение може да се окаже фатално. Не го позволявайте.

5. Дефинирайте бизнеса си. Ако ще го превръщате в партньорство, трябва ясно да определите това. Нуждаете се от адвокат, който да уточни тънкостите и задълженията. Консултирайте се и със счетоводител, за да разберете коя данъчна схема е най-изгодна за вас.

6. Одобрете партньора си. Трябва да се отнасяте към потенциалния съдружник като към човек, когото ще наемате на работа. Внимателно го проучете. Говорете с бивши негови колеги, които са преминавали с него през различни ситуации. Вероятно ако са имали добри отношения, ще ви го кажат с радост. Ако ли те са били лоши пък ще са още по-щастливи да споделят това с вас. Интернет също е чудесен източник на информация. Бъдете сигурни че човекът е този, за когото се представя.

По материали от Business2Community

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ