Силните екипи си приличат, слабите са слаби по своему

Силните екипи си приличат, слабите са слаби по своему

Силните екипи си приличат, слабите са слаби по своему

Специално интервю с Уенди Улрих, съавторка на бестселъра „Защо на работа: Как великите лидери създават богати организации, които печелят”

- Госпожо Улрих, как се създават екипи, които винаги побеждават?

- Успешните екипи си приличат и обикновено имат четири общи неща помежду си. Първо - ясна цел за това, което искат. Второ - силна дисциплина. Трето - избягват конфликтите. И накрая - непрекъснато се учат – вътре един от друг, от хора с различни гледни точки, от клиенти, от инвеститорите и конкурентите.

-  Преди старта на нов проект какво казва добрият лидер на екипа си?

- Той трябва да е наясно с отговора на няколко основни въпроса: Защо правим този проект и защо ще ни помогне да постигнем общите ни цели? Какво знае всеки в екипа за това, което се изисква от него, какви задачи ще изпълнява и какви резултати се очакват от него? Как ще измерваме успеха? Какво, ако първият план се провали, имаме ли резервен и изобщо как ще действаме.

- Кое или какво мотивира хората да дават най-доброто от себе си?

- Когато хората намират смисъл в работата, която вършат, те са много мотивирани. Лидерите трябва да откриват кое свързва работата на всеки в екипа с личните му цели и ценности. Те трябва да насърчават хората да използват собствените си сили, да изграждат приятелства на работното място. Нужно е да се създава работна среда, в която редът, позитивизмът и доверието са сред основните ценности.

- Защо се оказва така, че един и същи човек постига различни резултати на различни места?

- Великият баскетболист не е задължително и добър играч на ръгби или дори добър баскетболен треньор. Когато има съвпадение между нашите умения, ценностите и изискванията на работата, очевидно ще я свършим по-добре. Великите лидери признават, че работната среда е огромен фактор за успеха. Когато шефовете са командаджии, нетактични и егоисти, не дават ясни указания, подчинените им ще посветят времето си, но не и сърцата си на работата.

- Ако разглеждаме компаниите като жив организъм, с коя част на тялото свързвате ролята на лидера и тази на екипа?

- На едни места лидерът е ръцете на компанията - този, който върши лъвския дял от работата. Но ако се занимава с всичко, скоро ще се изтощи, а екипът няма да е достатъчно ангажиран. В други екипи лидерът е главата - този, който определя целите и насоките. Може да бъде и сърцето - човекът, чиято страст, ентусиазъм и грижа дават топлина и живот на всичко. Тези три роли на лидера са от решаващо значение за успеха на всеки екип. Но имайте предвид, че те могат да бъдат изпълнявани и от различни хора.

- В отношенията лидер - екип кой без кого не може?

- Без добро ръководство екипът е само група хора. Големите треньори знаят как да използват силните страни на всеки играч. Но също така се грижат и за това да превърнат отделните играчи в едно цяло с обща визия.

- Кое е по-трудното за съвременния бизнес – да подбира качествени хора, които да работят успешно на едно място, или да създава големи лидери?      

- Много рядко се случва хората да работят напълно сами. Дори един художник зависи от тези, които осигуряват боите, които го вдъхновяват, които продават картините му. В училище ни учат да бъдем добри индивидуални изпълнители. Но все повече работа се върши в екипите. И подпомагането на хората да действат успешно заедно е от първостепенно значение в бизнеса. Великите лидери обединяват и вдъхновяват екипите. Има толкова много умения в доброто лидерство, че може би е по-лесно да се създава отличен специалист в конкретната област.

- По какво се познават личностите в един екип, които имат потенциала един ден да оглавят компанията?

- Хората с голям лидерски потенциал имат амбиция и енергия, желание за движение нагоре в кариерата и готовност  да заплатят висока цена за това. Но също така и силно желание да решават проблемите на другите хора и да ги подпомагат и те да успяват. Бъдещите лидери са адаптивни, непрекъснато се учат. Креативни са в подхода си към решаването на проблеми и не се спират, когато нещата не потръгнат добре от първия път. Най-добрите лидери не са тези, които никога не са губили - точно обратното. Те са устойчиви и стават все по-добри след всеки неизбежен неуспех.

- Колко дълго един лидер може да работи само с едни и същи хора?

- Лидерът трябва да остане със същия екип достатъчно дълго, за да види резултатите от своя труд, от общите действия. Но не толкова дълго, че да се изхаби. Когато лидерите напускат прекалено скоро, те може да останат с усещането за успех, преди решенията им наистина да са изиграли някаква роля. Също така на добрия лидер му отнема време да изгради доверие, да проучи бизнеса и да създаде мрежи за успех в работата.

- Какъв съвет давате на младите мениджъри, които все още не умеят да вдъхновяват хората?

- Първо, вдъхновете сами себе си. После си отговорете на няколко важни въпроса: знаете ли защо правите това, което вършите; наясно ли сте какво осмисля живота ви, как вашата работа се вписва в по-голямата история? Второ, помогнете на другите също да създадат своите истории, да разберат как тяхната работа в крайна сметка се отразява на другите хора, покажете им, че са ценни за вас. Работата си е работа - винаги ще има неща, които са по-малко вълнуващи или вдъхновяващи. Но когато моментите, които носят удовлетворение, са повече, тогава работата ще плени не само съзнанието, но и сърцата ни.

Венцислав Савов, списание „Мениджър”

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ