Управителят на Китайската народна банка призова за реформи на квотите в МВФ

Управителят на Китайската народна банка призова за реформи на квотите в МВФ

Управителят на Китайската народна банка призова за реформи на квотите в МВФ

Управителят на Китайската народна банка Пан Гуншън призова азиатските страни да настояват заедно за реформа на квотите в Международния валутен фонд (МВФ), така че тази институция да може по-добре да изпълнява ролята си на център на глобалната мрежа за финансова сигурност, съобщи Радио Китай. Пан заяви това на форум в рамките на годишната конференция на Азиатския форум „Боао“.

„Азиатските страни трябва да работят заедно, за да насърчат реформата на квотите на МВФ и да постигнат тяхната корекция възможно най-скоро, за да отразят по-добре тяхната реална позиция в глобалната икономика и особено да подобрят гласа и представителството на нововъзникващите пазари и развиващите се страни“, каза Пан.

„Азиатските страни могат да настояват за консенсус относно нова квотна формула възможно най-скоро, като поставят основата за коригиране на квотите. Това е, за да се гарантира, че МВФ е институция, основана на правила, която наистина практикува многостранност“, добави той.

Говорейки за укрепването на мрежата за финансова сигурност в Азия, Пан Гуншън посочи, че страните от континента трябва да продължат да се фокусират върху целите за финансова стабилност и допълнително да оптимизират Чиангмайската инициатива, за да повишат устойчивостта на външни рискове.

Управителят на КНП Пан също призова азиатските държави да ускорят двустранните валутни суапове, като подчерта, че КНБ е подписала до момента споразумения за суап в местни валути с 29 държави на обща стойност от 4 трилиона юана (564 милиарда щатски долара), насърчавайки по този начин ефективно трансграничната търговия и инвестиции.

„КНБ“ е готова да продължи да задълбочава паричното сътрудничество с азиатските икономики, за да насърчи улесняването на двустранната търговия и инвестиции и да играе своята роля в поддържането на регионалната финансова стабилност“, каза Пан Гуншън. Той посочи, че Китай винаги е отдавал голямо значение на проактивното предотвратяване и намаляване на финансовите рискове, и съобщи, че в момента КНБ и правителството работят върху закон за финансова стабилност, който се стреми да установи механизми, определящи отговорностите и споделянето на разходите при справянето с рискове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ