Асоциацията на българските застрахователи възрази на атаките срещу наредбата за собствените средства на компаниите

Асоциацията на българските застрахователи възрази на атаките срещу  наредбата за собствените средства на компаниите

Асоциацията на българските застрахователи възрази на атаките срещу наредбата за собствените средства на компаниите

Асоциация на българските застрахователи изрази категорично несъгласие с твърденията, изнесени на пресконференция вчера от бившите членове на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев и Христо Христов за наличието на „лобистки интереси“ и „даването на предимство на избрана част от бизнеса“.

"Подобни твърдения не отговарят на истината и са откровен опит за манипулация", се казва в становище на асоциацията, изпратено до медиите. Ето какво гласи още то:

"Проектът на Наредба за собствените средства и изискванията за платежоспособност бе изпратен за съгласуване в Асоциация на българските застрахователи (АБЗ), като широко представителна организация на застрахователите в България. Диалогът между регулатор и бизнес е добра практика от европейски порядък и общоприет здравословен начин за създаване на качествена и устойчива регулаторна рамка.

От своя страна, АБЗ изпрати до всички свои членове Проекта на Наредба за предоставяне на становище от всеки от тях. Всички становища, които бяха депозирани в АБЗ са изпратени в КФН на 30.03., във вида, в който бяха получени в АБЗ.

В АБЗ има постоянно действащи комисии и експертни работни групи по конкретни проблеми, законопроекти и т.н., които са отворени за участие на експерти от всички членове на АБЗ, практика нормална, и обичайна за целия финансов сектор. Резултатите от работата на тези комисии са на разположение на държавните институции.

Бихме желали и да използваме повода и да обърнем внимание, чеПроектът на Наредбае от изключителна важност и трябва да се приеме в кратки срокове. В него изцяло са транспонирани текстовете от Директива платежоспособност II, чието включване в Наредбатабеше предвиденооще с Кодекса за застраховането, както и Насоките на EIOPA. Забавянето на приемането на Наредбата, както и на целия пакет от подзаконови актове към новия Кодекс за застраховането, би поставило застрахователната индустрия в неблагоприятна позиция, предвид предстоящите проверки на балансите на застрахователите, под надзора на EIOPA и Европейската комисия, както и с оглед на отговаряне на изискванията на вече действащия Кодекс за застраховането, което не е в интерес, както на ползвателите на застрахователни услуги, така и на местните и чужди инвеститори.

Надяваме се диалогът между регулатор и бизнес да продължи, както е и в другите страни-членки и считаме това не само за редно, но и за задължително за стабилността и ефикасността на регулаторната рамка."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ