В кои държави банките са най-сигурни?

В кои държави банките са най-сигурни?

В кои държави банките са най-сигурни?

Преди дни Световният икономически форум (СИФ) публикува годишния си отчет „Глобален индекс за конкурентноспособност“, който изобилства от индикатори за стабилността на институциите във всяка държава по света.

Един от тях е и предполагаемата сигурност на банките.

СИФ проведе и анкета сред гражданите на различни държави, един от въпросите в която бе „Какво е вашето мнение за стабилността на банките в родната ви страна като цяло?“

Резултатите не са базирани на никакви обективни икономически или счетоводни критерии, а по-скоро на възприятията на населението. Държавите са оценени от 1 (банките имат нужда от повече пари) до 7 (банките са общо взето сигурни).

Един от изводите според резултатите от анкетата е, че американците и британците нямат доверие в банковите си системи след финансовия колапс от 2008 година. Обединеното кралство се нарежда на 89 позиция, а САЩ – на 49-та. Преди тях се класират държави като Хондурас, Намибия и Перу.

Екипът на Business Insider е изготвил кратък списък, избирайки само между 34-те страни-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, които са смятани за относително развити икономики с демократични системи. Вижте кои са Топ 11 на държавите с най-надеждни финансови институции:

11. Чехия

Чешкият банков сектор е необичаен от гледна точка на това, че е доминиран от чуждестранни банки. Потребителите обаче нямат нищо против този факт и ги нареждат на 11 място сред най-сигурните в света.

10. Швейцария

Въпреки че успява да се пребори за място в челната десетка, гражданите на страната губят вяра в нейните финансови институции. Вековната традиция на банковата тайна отслабва, а по-рано тази година Швейцарската централна банка отбеляза загуба от 51 милиарда долара, след като изостави фиксирания курс между франка и еврото.

9. Словакия

Подобно на Чехия, чуждестранни банкови групи доминират финансовата индустрия на Словакия с дял от цели 90%. Австрийските и италианските банки са най-големите играчи.

8. Израел

На 8-ма позиция се нарежда Израел, която не е претърпявала травмиращи сътресения от голямата банкова криза през 1983 година насам, в която се намеси правителството. Държавата остава голям акционер в множество частни банки.

7. Люксембург

Не е изненадващо, че страната се класира толкова напред – тя е известна с финансовия си сектор. Нейната Banque et Caisse d’Épargne de l’État заема 9-то място сред най-сигурните банки в света.

6. Чили

Банковият сектор на Чили е добър пример за позитивните последици от кризата. Икономическият растеж на страната потъва с 13% през 1982 година след огромен банков срив. Новите закони, приети през 80-те и 90-те, обаче направиха финансовия сектор на Чили един от най-безопасните в света.

5. Норвегия

През 1991 година скандинавската страна претърпява банкова криза, която води до колапса на две от четирите й големи финансови институции. Но правителството се намесва и променя законите, за да стабилизира сектора.

4. Финландия

В банковия сектор на Финландия надделяват предимно кооперативните и спестовните банки, които не поемат особени рискове. Гуверньорът на централната банка, Ерки Лийканен, оглавява предложения за юридическо разделяне на инвестиционното банкиране и дейностите като взимане на депозити.

3. Австралия

Малка група от 4 големи банки си поделят по-голяма част от австралийския банков сектор, а чуждестранните финансови институции подлежат на строги регулации, за да са сигурни властите, че системата е непоклатима.

2. Нова Зеландия

На втора позиция се нарежда Нова Зеландия, чийто банков сектор е доминиран от група от 5 финансови играча. Приличните приходи и растеж без прекалено голяма конкуренция допринасят за цъфтежа на сектора.

1. Канада

Канадските финансови институции от доста време са синоним за стабилност. Страната е претърпявала само 2 малки регионални банкови кризи за период от почти 100 години и нито един по време на Голямата депресия от 30-те години на миналия век. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ