Повечето българи не се чувстват европейци

Повечето българи не се чувстват европейци

Повечето българи не се чувстват европейци

Повече от половината българи не се чувстват граждани на Европейския съюз. От всички страни членки на съюза такива данни има само от нашата родина, Гърция и Италия. Резултатите идват от пролетното изследване на общественото мнение в ЕС "Евробарометър", публикувани вчера на сайта на службата. Данните са цитирани от БТА. 

Делът на запитаните, които са отговорили, че не се чувстват граждани на ЕС, е 53 на сто в България, 51% - в Гърция и 50% в Италия. 

Анкетите за това изследване са направени веднага след изборите за Европейски парламент в края на месец май, отбелязват авторите. 

А ето и как се отнасят българите към основните елементи на членството в Евросъюза наред с гражданите на други страни членки.

Еврото

Единствените държави, в които мнозинството от запитаните са отговорили, че са против еврото, са Швеция (77%), Великобритания и Чехия (по 73%), Дания (66%), Полша (47% "против" срещу 37 "за") и България (42% "против" срещу 41 "за"). 

Нито една от тези шест държави не е членка на Еврозоната, отбелязват авторите на изследването. 

Съпротивата срещу еврото е нараснала най-рязко в България (с 6 процентни пункта) от есента насам, допълва се в доклада. 

Условия на живот и доверие в ЕС

Българите са най-недоволни от условията си на живот - едва 35% от запитаните са отговорили, че жизненият им стандарт ги удовлетворява. Най-доволни от жизнения си стандарт са гражданите на Швеция (97%), Дания (96%), Холандия (94%) и Люксембург ( 93%). 

Средният дял на гражданите на ЕС, които смятат, че гласът им има значение за вземането на решения в европейските институции (42%), е с десет процентни пункта по-малък от дела на онези, които имат усещането, че гласът им в Европа не се чува. 

Най-сигурни във влиянието си върху европейските решения са гражданите на 11 държави членки: Швеция (78%), Дания (75%), Холандия (63%), Хърватия, Финландия, Германия, Белгия, Малта, Франция, Люксембург и Австрия.

В България делът на гражданите, които смятат, че гласът им има значение (42%) надвишава със само един процентен пункт този на гражданите, които са убедени, че в Европа нищо не зависи от тях (41%). 

Доверието в институциите като цяло остава на ниско ниво. Доверието към институциите на ЕС е останало непроменено в сравнение с есента (31%), но е нараснало доверието в националните правителствата (увеличение с 3 процентни пункта). 

Проблеми и настроения

35 на сто от гражданите на Европейския съюз имат положително отношение към Съюза, което е нарастване с 4% в сравнение с последното проучване през есента на 2013 г., става ясно от изследването. 

Средно 56% от европейските граждани са оптимистично настроени за бъдещето на ЕС. Най-голям оптимизъм за бъдещето на ЕС са изразили малтийците, румънците и литовците, а еврооптимистите в България са 62%. 

В отговор на въпроса кои са двата най-важни проблема на ЕС, средно над една трета от европейците смятат, че това са икономическата ситуация (39%) и безработицата (34%). 

Националните резултати обаче обръщат внимание и на други притеснения: в Германия, Австрия и Чехия най-много респонденти са изразили притеснение от състоянието на публичните финанси, а в Малта хората се тревожат най-много от имиграцията. 

Имиграцията

Имиграцията се споменава по-често, отколкото в останалите страни членки, от респондентите във Великобритания (29%), България и Германия (по 28%). Анкетираните в България се тревожат най-много за икономическата ситуация (34%), имиграцията, безработицата (18%) и състоянието на публичните финанси (14%). Повечето европейци (55%) подкрепят единната европейска валута евро като подкрепата на гражданите от страните в еврозоната е средно по-голяма (67%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ