Коронавирусът е не по-малко смъртоносен от испанския грип, предупреждават учени

Коронавирусът е не по-малко смъртоносен от испанския грип, предупреждават учени

Коронавирусът е не по-малко смъртоносен от испанския грип, предупреждават учени

Настоящата пандемията от коронавирус е не по-малко смъртоносна от тази от испанския грип през 1918 г., като броят на жертвите може да бъде дори по-голям, ако световните лидери и здравните експерти не успеят да овладеят разпространението на заразата, предупреждават учени в изследване, публикувано в медицинския журнал JAMA Network Open.

„Искаме хората да знаят, че случващото се в момента има потенциала да достигне мащаба на пандемията от 1918 г.“, казва водещият автор на изследването д-р Джереми Фаус в интервю за Си Ен Би Си.

По думите му настоящата епидемия в Ню Йорк е поне на 70% толкова лоша, колкото тази през през 1918 г., когато лекарите не са разполагали с апарати за обдишване и други технологии, с които разполагат медиците днес.

Изследователите са сравнили допълнителните смъртни случаи в град Ню Йорк по време на пика на пандемията от 1918 г. с тези от първите няколко месеца от избухването на COVID-19. За целта те са използвали данни от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), Нюйоркския отдел за здраве и психична хигиена и Бюрото за преброяване на населението на САЩ.

Според тези данни ръстът на допълнителните смъртни случаи през 1918 г. е бил по-голям, но сравним с първите два месеца от избухването на епидемията в Ню Йорк. Ако обаче бъдат взети предвид подобрените хигиенни условия, съвременната медицина и мерките за защита на общественото здраве, то ръстът в първите седмици от пандемията е бил „значително по-голям“ отколкото този по време на пика на испанския грип през 1918 г., казват учените.

„Без прилагане на адекватно лечение, инфекцията от SARS-CoV-2 може да има сходна и дори по-голяма смъртност от тази на грипния вирус H1N1 от 1918 г.“, казва Фауст.  

Авторите на проучването отбелязват, че изследванията резултатите от изследванията им са ограничени от редица фактори. По думите им не е ясно колко смъртни случаи заради COVID-19 са били предотвратени от началото на пандемията благодарение на съвременните лекарства и медицински технологии, които  не са съществували преди 100 години.

Новото проучване идва на фона на продължаващото бързо разпространение на COVID-19, като по данни на университета „Джонс Хопкинс“ броят на регистрираните случаи на коронавирус в света е  близо 21 млн., от които 760 хил. са завършили с фатален край. САЩ е страната с най-много инфектирани (над 5,25 млн.) и най-много починали (над 167 хил.). В Бразилия са регистрирани над 3,2 млн. случаи, като броят на загиналите заради инфекцията надмина 100 хил. Трета е Индия с над 2,45 млн. регистрирани случая и повече от 48 хил. жертви.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ