Шарл Мишел: ЕС е готов да предприеме действия, за да промени поведението на Турция

Шарл Мишел: ЕС е готов да предприеме действия, за да промени поведението на Турция

Шарл Мишел: ЕС е готов да предприеме действия, за да промени поведението на Турция

Европейският съюз е готов да използва всички инструменти, с които разполага, за да промени поведението на Турция. Това увери председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в обширно интервю за гръцкия ежедневник Kathimerini. 

Белгийският политик призна, че остава „предпазлив“ спрямо намеренията на Анкара и отбелязa, че предизвикателствата на авторитарните държави към западния съюз непрекъснато нарастват. Мишел подчерта многото силни страни на ЕС и заяви, че Блокът не трябва да забравя стореното от тях.
Мишел участва в специално събитие в Атина по повод 40-годишнината от присъединяването на Гърция към Европейската икономическа общност (ЕИО, по-късно ЕС) миналия четвъртък. Той изпрати послание на надежда и общо решение за създаването на нова икономическа и социална парадигма в Европа, пише изданието, цитирано от Агенция "Фокус".   

На въпрос дали Турция е станала по-конструктивен партньор във външната политика, Мишел отвръща с думите: "Оставам предпазлив". И добавя: "Имахме възможността да изразим много силна, единна позиция пред турските власти. Подготвихме се в тясна координация с 27-те държави-членки и особено с Гърция и Кипър. Изпратихме много ясно послание: готови сме за по-позитивен дневен ред, но това е условно, пропорционално и обратимо. Това означава, че той ще бъде приложен, само ако има напредък в различни области - особено в гръцко-турските отношения, по кипърското споразумение, по правата на човека. Това ще зависи от поведението на Турция", каза още той. 

Попитан дали има междинна оценка на това поведение от началото на април, председателят на Европейския съвет отговаря така: "Не възнамерявам да правя никаква оценка преди края на юни. Но в миналото сме виждали, че Турция може да направи една крачка напред, последвана от две крачки назад. Така че не сме наивни. Турция е съсед, тя е член на НАТО, но е от съществено значение ЕС да гарантира, че страната заема по-положителна позиция към общия европейски интерес - като Либия, Сирия и Кавказ. Позицията на Турция в тези конфликти в миналото не беше в съответствие с интереса на Европа. Готови сме да използваме всички инструменти, с които разполагаме, за да повлияем на поведението на Турция".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ