ЕЦБ запази рекордно ниските лихви

ЕЦБ запази рекордно ниските лихви

ЕЦБ запази рекордно ниските лихви

Европейската централна банка запази паричната си политика без промяна по време на априлската си среща, предаде Си Ен Би Си.

Централната банка остави без промяна размера на своята „Пандемичната програма за спешни покупки“ (PEPP), както и водещите си лихви. Основната лихва по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, остава на ниво от 0,00%. Заемната лихва се запазва на равнище от 0,25%, а депозитната лихва остава на ниво от  минус 0,5%.

„Управителният съвет реши да препотвърди благоприятна си парична политика“, се казва в становището на ЕЦБ.

ЕЦБ смята да поддържа тези лихви, докато инфлацията не се доближи до желаното ниво от „малко под 2%“. Според настоящите прогнози тя ще достигне пик от 2% през последното тримесечие на 2021 г. и ще тръгне надолу през 2022 г.

През март ЕЦБ прогнозира, че брутният вътрешен на Еврозоната ще нарасне с 4% през 2021 г. и 4,1% през 2022 г.

Централната банка заяви миналия месец, че ще ускори значително изкупуването на облигации, макар че няма да разшири финансовата рамка от 1,85 трлн. долара на PEPP, за да адресира нарастващата доходност по облигациите в Еврозоната. Тогава ЕЦБ изрази опасения, че разходите по заемите в Еврозоната може да нараснат рязко, преди икономиката да се е възстановила напълно от шока от коронавируса.

В резултат на това ЕЦБ е изкупила активи на стойност 74 млрд. евро през март спрямо 53 млрд. през февруари и 60 млрд. през януари, сочат данни на Deutsche Bank

„Управителният съвет очаква покупките в рамките на програмата PEPP през настоящото тримесечие да продължат да се извършват при по-високо темпо в сравнение с първите месеци на годината“, коментират от ЕЦБ.

Централната банк също така запази месечни темп от 20 млрд. евро при покупките на активи по програмата за закупуване на активи (APP).

Фокус върху срещата през юни

Участниците на пазара чакат следващото заседание на ЕЦБ, което е през месец юни. Тогава се очаква централната банка да прецени какви действия трябва да бъдат предприети по отношение на паричните стимули в Еврозоната.

„Ястребите“ в ЕЦБ се надяват, че на фона на нарастващия брой на ваксинираните срещу COVID-19 и постепенното отваряне на икономиката ще могат да облекчат мерките за нейното стимулиране. В крайна сметка обаче всичко това зависи от развитието на пандемията и отделните имунизационни програми. Много европейски страни бяха принудени да върнат строгите ограничителни мерки, след като бяха засегнати от трета вълна на вируса около католическия Великден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 3 до 9 юни
10 ефективни начина да се справите с грубите хора
Инфлацията в Турция надхвърли 75%, но най-лошото от кризата вероятно е в миналото
BBC с нов материал за криптокралицата Ружа Игнатова, свързва убийството ѝ с подземен бос
Най-големите японски автомобилни компании на прицел в разрастващ се скандал с безопасността
Фалшивото чувство за неотложност и още тактики на манипулаторите
Мексико избра жена за президент за първи път в историята
Радев: Нашите евроатлантици с охота биха изпратили всички българи на фронта в Украйна